821 millió forint a kínai egyetemre

2021. január 06. 12:56

Az, hogy szinte egy időben ment a CEU és jött a Fudan, a kormány világos értékválasztását tükrözi.

2021. január 06. 12:56
Szél Bernadett
Facebook

„Alig üldözte el a kormány a CEU-t az országból, máris kezét-lábát töri, hogy a kínai Fudan Egyetem magyar kampuszának megfelelő helyet találjon. A friss hírek szerint ez a Ferencvárosban tervezett diákvárosban lesz, és az év utolsó közlönyében elrejtett határozat szerint ehhez 821 millió forintot (!) ad a magyar kormány.

Arról persze nem szól a fáma, hogy mégis miért van rászorulva a Kínai Kommunista Párt arra, hogy a Fudan Egyetem elhelyezését a magyar adófizetők állják, amikor a magyar egyetemekkel nem ilyen bőkezű a kormány. De van itt még két dolog.

Miközben a CEU elleni vádak egyike az volt, hogy a kettős diplomát adó egyetem versenyhátrányba hozza a csak egy diplomát adó magyar egyetemeket, a Fudannál láthatóan semmi problémát nem lát ebben a kormány. Pedig egy jóval nagyobb egyetemről beszélünk: míg a CEU-n kb. 1500 diák tanult, a Fudan magyar kampuszán állítólag 5-6 ezer lesz a hallgatói létszám és 500 fős a tanári gárda – vagyis egy komoly versenytárs lép be a magyar felsőoktatásba, aminek olyan anyagi gondjai se lesznek, mint a forráshiányos magyar egyetemeknek.

A másik dolog, hogy míg a magyar kormányt borzasztóan zavarta a CEU »ideológiai beállítottsága« és a demokratikus társadalom melletti elköteleződése, a kínai egyetem esetében már ez se gond. 2019-ben úgy módosította a kínai kormány az egyetem alapszabályát, hogy a szabad gondolkodás és kutatói szabadság helyébe a Kínai Kommunista Párt vezető szerepe került, az egyetem demokratikus vezetését pedig felváltotta az állampárti irányítás. A Kínai Kommunista Párt szorosabb felügyelete alá vonta a Fudan Egyetemet – de ez a magyar kormányt a legkevésbé sem zavarja, hiszen maga sem hisz a demokratikus, szabad társadalomban, a politikai beavatkozástól mentes egyetemi autonómiában, a kutatói és gondolatszabadságban.

Az, hogy szinte egy időben ment a CEU és jött a Fudan, a kormány világos értékválasztását tükrözi.

Én mindenesetre a tegnapi napon adatkéréssel fordultam az innovációs miniszterhez, hogy választ kapjak arra, mennyibe fog kerülni a kínai egyetem az adófizetőknek, részesülnek-e kedvezményekben az ide érkező hallgatók és oktatók, lesz-e bármilyen átvilágítás, és egyáltalán: miféle nemzeti érdek fűződik a kínai egyetem idetelepítéséhez és jelentős állami támogatásához, amikor a magyar egyetemek versenyképessége, vonzereje és hallgatói létszáma egyre csökken, a hazai érettségizők pedig egyre nagyobb arányban mennek nyugati egyetemre tanulni. Kíváncsian várom a válaszokat!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Krupp Skya
2021. január 06. 21:20
Hadházi gésájának mi a baja a kínaiakkal?
NTLLK
2021. január 06. 20:27
Börnike! Van csak valamelyes ismerete Kínáról? Akik még a kulturális forradalmat is túlélték. Mi ugyanebbe beledöglöttünk, és sohase fogunk tudni kimászni belőle... Példul magácskáék miatt...
bajai
2021. január 06. 17:31
"Az, hogy szinte egy időben ment a CEU és jött a Fudan, a kormány világos értékválasztását tükrözi." Bizony még létezik ilyen, hogy világos értékválasztás. Igaz, az összefosás nem ismeri.
Rocktoberi
2021. január 06. 17:02
A CEU nem "ment" el, ostoba liba.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!