Nem tudom, hallották-e, hogy van ez a koronavírus nevű kis organizmus, amelyik mintha valamiféle világjárványt szabadított volna rá a Föld nevű bolygó Homo sapiens nevű fajára?
De, mintha hallották, hallottuk volna, és valamiféle önkéntes és aztán hatóságilag is szabályozott, de nem túl durva karanténozásba is belekezdtünk volna.
Sok szakértő és még e sorok nem-szakértő írója is írt arról: eddig volt némi remény arra, hogy a magyar járványgörbe akár jobban is alakulhat a világ- vagy európai átlagnál; illetve hogy a görbe laposítása elkezdődött, és nem jön az a mindenki által rettegett berobbanás, aminek a végén fuldokló emberek kapdosnak a lélegeztetőgépekért az orvoshiányos kórházak folyosóin.
Mivel a járvány és a karantén ügyében minden aktuális egyéni és össznépi magatartásunk következménye csak sok napos, akár egy-két hetes átfutással jelenik meg az akkori valóságunkban, ezért nem lehet mást tenni, csak azt, hogy továbbra is a lehető legjobban tartsuk be a karantén szabályait,
ne szabaduljunk el, mint kósza vírus a vuhani tobzoskapiacon.
Ehhez képest az látható, hallható, saját tapasztalatokból, másokéból vagy híradásokból, hogy az elmúlt két hét egészen jól sikerült önkaranténozása után e hétre és különösen a mai, négynapos ünnep előtti napra az egyszeri magyar csak azért is fejest ugrik a nagybetűs életbe, autózik, ügyet intéz, vásárol, shoppingol, felhalmoz, dugót csinál, indul vidékre, telekre, üdülőhelyekre, korzókra, parkokba – mintha nem lenne holnap.
Hát, izé, így tényleg nem lesz holnap. Sokaknak.
Magyarok! Férfiak és asszonyok! Maradjatok otthon!
Ne csináljuk már ezt!
Fogadjuk el, hogy ez az idei húsvét más lesz, mint a többi.
Oldjuk meg a legszűkebb körben az ünneplést, beszéljünk telefonon, skype-on, messengeren vagy ha szükséges, kerítésen, ablakon keresztül a további szeretteinkkel, közöttük a legveszélyeztetettebb idősekkel.
Hogy nekik is legyen holnapjuk.
Ez nem azt jelenti, hogy ne menjünk ki a levegőre vagy ne tegyünk egy egészségügyi sétát egy csendes utcán, valahol egy zöldebb övezetben. Csak azt jelenti, hogy ne tegyünk úgy, mintha minden rendben lenne, és ne induljon el a fél ország hazánk top tíz idegenforgalmi célpontja meg városi találkozópontjai felé, pont most.