„Az önkormányzati választások után külön-külön szinte valamennyi ellenzéki párt kihirdette, hogy ő az igazi győztese a megmérettetésnek, miközben a Fidesz-KDNP is sikeresnek tartja a szereplését. Ennyi győztes egyszerre kicsit valóságidegennek tűnik, nem?
A Fidesz-KDNP önmagához és a korábbi választási eredményekhez képest kifejezetten jól, a nagyvárosokban viszont a várakozásokhoz képest alulteljesített. Az ellenzéki horrorkoalíció kiemelt helyeken – például Budapesten – sikert ért el, azonban az összeredmény nagyon más képet mutat. Ha az országos belföldi szavazati arányokat nézzük, a Fidesz-KDNP 2010 óta a legjobb teljesítményét nyújtotta, miközben az »összellenzék« az egyik legrosszabbat, éppen csak felülmúlták a történelmi mélypontot jelentő tavaszi EP-eredményeiket. De tény, a fővárosi áttörés nem volt benne a levegőben, és ezért a jobboldali bázis valóságérzékelése más, mint amit a számok valójában indokolnának.
Ezzel együtt akár fordulatként is értékelhetjük, ami történt?
Nem beszélnék fordulatról, átrendeződésről igen. De többtényezős a kérdés. Ha egy országos listás választást modellezünk a hazai voksok alapján – amit a legjobban a megyei listákra és egyéni képviselőjelöltekre leadott szavazatokkal lehet megtenni –, akkor a Fidesz majd kétmillió szavazatot szerzett, az ellenzék viszont kevesebb mint 1,6 milliót. A magasabb részvétel ellenére ráadásul az ellenzék hatvanezer szavazatot vesztett, a Fidesz kétszázezret nyert 2014-hez képest. A kormánypártok így a leadott szavazatok 52, míg az ellenzéki összefogás a 42 százalékát szerezte meg. Ha a szavazatszámokat átfordítjuk országgyűlési választókerületekre, az látszik, hogy a 106-ból a Fidesz-KDNP 81-et megnyert volna, ami összességében egy nagyon stabil többséget adna a parlamentben. Budapesten viszont csak három mandátumot szereznének, itt az ellenzék előnye majdnem tíz százalék. A megyei jogú városokban teljesen kiegyenlített a helyzet, az ez alatti szinten viszont hatalmas, húszszázalékos a Fidesz előnye. Nem is arról van szó, hogy az ellenzék jobban teljesített volna fő- és nagyvárosi szinten, hanem arról, hogy itt az ellenzék politikai összeállását lekövették a szavazók. Az optikai csalódás abból ered, hogy a 2010-es és ’14-es eredmények alapján már-már hihető volt, hogy Budapest jobboldali irányba orientálódik, de valójában az elmúlt kilenc év volt itt a kivételes állapot, és a főváros most visszatér normál politikai üzemmódjába. Kis többséggel ugyan, de Budapesten alapvetően egy aktív balliberális választóközösség él, mint világszerte a nagyvárosokban. Ennek is következtében szerintem összességében a választási eredmények hatása az, hogy vér kerül az ellenzéki erekbe, politikai versenyre kell felkészülni a következő években.