Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A jogállamiság az egész Unió alapja, nem lehet tetszés szerint értelmezni, annak csak egyfajta liberális értelmezése van.
„Ez milyen gyáva dolog. Még mindig azt hiszik, folytathatják »a játékot«. Egyszerre kétfélét mondani, egyszerre jófiút és rosszfiút játszani — pedig a kettő együtt nem megy: nem építhetnek egyszerre illiberális rendszert és mondhatják azt, hogy Magyarországon példás a jogállamiság helyzete.
A jogállamiságot ugyanis nem lehet tetszés szerint értelmezni, annak csak egyféle értelmezése van a liberális demokrácia modellje szerint. Ez az egész Unió alapja. A helyzet mindig egyértelmű. Joguralom van, vagy kiszámíthatatlan önkény? Tiszteletben tartják a kisebbség jogait, vagy a többség zsarnoksága érvényesül? Független intézmények korlátozzák a hatalmat, vagy minden hatalom egy kézben összpontosul?
Ha ők nem hisznek a liberális demokráciában és annak jogállamisági elveiben, akkor azt kell mondani. Ne “keresztény szabadságról” hadováljanak. Mondják ki, hogy ők nem szeretik a politikai versenyt, nem szeretik a szabad médiát, nem szeretik, ha független intézmények ítélkeznek felettük és akarják megmondani, mit csinálhatnak és mit nem. Mondják ki és vállalják, hogy egy autoriter, központosított, elnyomó rendszerben hisznek. Aztán majd az ország eldönti, hogy mit szeretnének: egy keleti autokráciában élni, vagy egy nyugati liberális demokráciában. Kettő az egyben megoldás nincs és ez a gyáva játék sem mehet sokáig.”