Hova lett a „polgári Magyarország” programja?

2019. július 13. 16:56

Az értelmiség felelőssége, hogy törekedjen jobban integrálódni a társadalomba, sznobság helyett alázattal elfogadni és értékelni tudni az egyszerűbb gondolkodású emberek életszemléletét.

2019. július 13. 16:56
Tamáspatrik
Ideo-logikák

„A mai elitek nemritkán a saját kis hermetikus világukban élnek, nincs élő kapcsolatuk a társadalom alsóbb rétegeivel. Régen a falusi plébános, orvos és tanító napi kapcsolatokat ápolt a hozzájuk fordulókkal – azonban például a mai magyar társadalomban egyiknek sincs már tekintélye, hiszen hivatalnoki, bürokrata működést kérnek rajtuk számon felülről. A magukat elveszettnek érzők nálunk is és máshol is keresik az alternatívákat, a durván leegyszerűsített világképeket, a saját „értelmiségüket” azaz a véleményvezéreket.

Mivel a siker fokmérője legtöbb esetben a társadalmi státusz és a vagyon (mondhatni sajnálatos módon van ez így), ezért sokan azt szeretnék bizonyítva látni, hogy a sikeresek és gazdagok nem tisztességes emberek, velük ellentétben (akik legfeljebb a mások által rájuk gyakorolt „nyomás” miatt lesznek függők különféle káros szenvedélyektől vagy maradnak az anyagi vegetálás szintjén). A tudás hasznosságát, az értelmiség létjogosultságát már dacból is megkérdőjelezik. Az értelmiség felelőssége voltaképp az lenne, hogy törekedjen jobban integrálódni a társadalomba, sznobság helyett alázattal elfogadni és értékelni tudni az egyszerűbb gondolkodású, gyakran nehéz fizikai munkát végző emberek életszemléletét.

A jelenség nem új keletű, minden korban voltak nagy tömegek, akik a táradalom perifériájára szorultak és leginkább csak »kenyeret és cirkuszt« szerettek volna látni. Az emberiség fejlődése igen lassú folyamat és nem egyenletes, még a legfejlettebb országban is vannak nagy számban olyanok, akik az életüknek nem találnak értelmes célokat és emiatt depressziósok lesznek vagy függőkké válnak. Nálunk pedig egy alapvetően járadékvadász társadalmi felfogás az, amely szembe megy az egzisztenciális függetlenséggel és a (teljesítményközpontú) polgárosodás folyamatával.

Oktatás fejlesztése, kulturált, világos és nyugodt közbeszéd, az értelmiségi szerep felvállalása, az emberek egyenlőként való kezelése státusztól függetlenül, a munkavállalók megbecsülése, anti-bürokratikus szemlélet, határozottabb kiállás önmagunkért, alternatív életmódminták elterjedése, az egyéni vélemények és nézőpontok tisztelete, önfejlesztés, igazságosabb adórendszer és közteherviselés, a jog valódi szerepének helyreállítása – többek között ezeket tartom olyan eszközöknek, amely elősegíthetik az általam kívánatosnak tartott polgárosodás folyamatának beindulását.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Európai téridő
2019. július 14. 16:37
Az értelmiségi nem volt polgár a honorácior korszakában sem. Az, hogy az "értelmiségi" tevékenységek kikerültek a kolostorokból, hiteshelyekről a "világi" intézményekbe, az csak részben volt aklalmas az értelmiség "polgárosulásának" előmozdítására. Szóval...
néhai Ch.Pilot
2019. július 14. 12:26
"... alternatív életmódminták elterjedése, ..." Ja, szóval buzi, vagy és emiatt írtál egy egész "polgárosodásról" szóló tanulmányt... :-D
csanaki
2019. július 14. 12:01
Néhány észrevétel a fentihez: Az értelmiségi nem önmagát nevezi ki annak (pedig egy ideje ez a gyakorlat), hanem a közérdek szolgálata emeli azzá, közmegegyezéssel. A fenti írás "egyszerű gondolkodású emberekről" szól. És nem tudja levetkőzni felsőbbrendűségi hozzáállását. A régi Magyarországot (amelynek természetes szereplője volt a falusi orvos, a plébános meg a tanító) kisebb-nagyobb részben az önjelölt, erőszakos "értelmiség" ténykedése verte szét. "Az emberiség fejlődése igen lassú folyamat és nem egyenletes". Nem, az emberiségnek nincs globális fejlődése, azaz ha van is, az csakis technikai és kényelmi, de semmiképpen nem értékbeni, nem erkölcsi természetű. Azok, akik ilyen-olyan formában a haladás mellett álltak, rengeteget ártottak a társadalomnak, hiszen az nem szorul erőszakos mérnöki munkára. A társadalomjobbítás célja a társadalomjobbító önös és vulgármaterialista jobbítása csupán. Az emberek egyenlőségét pedig elhagyhatnánk már... túl sok áldozattal jártak az izmusai. Polgári Magyarország helyett büszke, keresztény, nemzeti gondolkodású országban kellene élnünk, ezt szolgáló értelmiséggel. Holott régóta azt látjuk, hogy a nemzeti értelmiség likvidálása külső és belső erők együttműködésében zajlik: egyre nyíltabban.
nemecsekerno_007
2019. július 14. 11:42
"Az értelmiség felelőssége, hogy törekedjen jobban integrálódni a társadalomba, sznobság helyett alázattal elfogadni és értékelni tudni az egyszerűbb gondolkodású emberek életszemléletét." Ez nektek már nem fog menni, mert ti a Kádár-rendszer csendestárs értelmiségéből nőttetek ki... Írta itt már valaki, hogy majd mi kitermeljük a magunk értelmiségét, akik már nem is értik ezeket a baromságokat amiket ide firkantottál...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!