Győzelem

2019. július 03. 07:45

Lehetett volna jobb is a névsor.

2019. július 03. 07:45
Őry Mariann
Őry Mariann
Magyar Hírlap

„Frans Timmermans jelölése gyakorlatilag felrobbantotta a Tanácsot, egyre több kormányfő mondott határozott nemet, a legfontosabbnak pedig Olaszország és a visegrádi négyek kiállása bizonyult. A V4-ek egységét Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő is kiemelte az elmúlt napokban, hiszen három társával naponta egyeztettek, az összhang pedig végül megkapta jutalmát: Timmermans nem lett az Európai Bizottság elnöke.

Ez fontos elégtétel, hiszen egy olyan politikust sikerült kiszorítani a legfontosabb tisztségből, aki Európa jövőjéről George Sorossal cseveg, a közép-európai országokat pedig kioktatta arról, hogy márpedig multikulti lesz és nyílt társadalom, tessenek hozzászokni, ez ellen nem véd a kerítés sem. Timmermansból nem kértek a visegrádiak, és igazuk is volt, hiszen nem maradtak egyedül a véleményükkel. Kulcsfontosságú volt az is, hogy az olasz kormány is egységben lépett fel a visegrádiakkal, bármennyire is próbálták a Timmermans-terv támogatói megosztani őket.

Lehetett volna jobb a névsor? Persze. Maros Sefcovic személyében például fontos lett volna egy visegrádi politikusnak csúcspozíciót szerezni, viszont nem meglepő, hogy Josep Borell lett végül a jelölt, hiszen Spanyolország azon kevés országok egyike, ahol nem verték agyon a szocialistákat.

Még sok lépés hátra van addig, amíg az új vezetők elfoglalják a helyüket, addig meg pláne, amíg feláll az új Európai Bizottság. Egyelőre tehát érdemes azt elemezni, amit már tudunk: a visegrádiaknak nagy siker a tanácskozások eredménye, hiszen egyrészt megakadályozták Timmermans bizottsági elnökségét – sőt, semmilyen csúcspozíciót nem kapott – másrészt pedig megmutatták, hogy egységesen fellépve fontos szövetségest jelentenek, jelen esetben például Olaszországnak, és a nyerő oldalon fejezték be a küzdelmet. Martin Schulz egyenesen úgy fogalmazott: Timmermans félreállításával Orbán Viktor győzött.

A másik fontos tanulság, hogy Merkelnek az európai politikában betöltött szerepe megrendült. Bennfentesek szerint úgy érkezett meg Brüsszelbe, hogy azt hitte, simán átmegy az általa kötött alku, párttársai rábólintanak, mint mindig – és őszintén meglepődött, amikor ekkora ellenállással találkozott.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
még fokozza
2019. július 03. 12:54
Mindenki győzött!! Orbán is és Gyurcsányné is!! A nép pedig a bányában dolgozik!
Lion
2019. július 03. 12:28
A Timmermans paktum felért volna egy Willkomenskulturral. Olyan vendettákat, kultúrharcot indítottak volna a szocdemek, Merkel csak nézett volna megint mit, kiket szabadított Európára.
Mich
2019. július 03. 12:26
De hát ilyenek az erőviszonyok a Birodalomban...
lhotx
2019. július 03. 12:00
Vagy ennyire mindegy volt már a kaiserinnak, vagy pedig az egész egy hosszadalmas átverés része (a la Kártyavár-sorozat). Mindenesetre elég elkeseredett igyekezetnek tűnt az a japáni egyezkedésük. Persze, ki tudhassa azt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!