Kalifornia

2018. június 02. 10:41

Eljutottam Kaliforniába, de már késő volt, sem az állam, sem én nem maradtunk olyanok, amilyenek hatvannyolcban voltunk, vagy lehettünk volna.

2018. június 02. 10:41
Szerencsés Károly
Magyar Hírlap

„Hatvannyolcas jelszavak: »A kapitalizmus és a kizsákmányolás a fasizmushoz vezet.« És az értékelés: »Az anarchisták – akik a sokat emlegetett Daniel Cohn-Bendit személyében még vezérre is találtak – álbaloldali provokációkkal alkalmat teremtettek nemcsak a rendőrterrorra, hanem arra is, hogy a francia jobboldal ebből tekintélyes politikai tőkét kovácsoljon a jogos követelésekkel fellépő baloldal ellen.« Ebben minden benne van. Főleg innen nézve. Minden kifacsarva, minden hamisan: eleve is hamisan, és kifacsarva is hamisan. Ez nem kis teljesítmény. A baloldal meg az álbaloldal, a provokáció meg a rendőrterror, a jobboldal és az anarchisták, a politikai tőke meg a jogos követelések. Benne van Juncker az összes bizottságával, Sargentini, Tavares, a magyar légszennyezést vizsgáló grémium, a hetedik cikkely, benne van az egész csehszlovák helyzet is, ahol – úgy gondolták még tavasszal – fokozatosan megoldanak minden problémát, így az »egyetemi diákság problémáit is.« 

Szocialisták, leninisták, maoisták, marxisták, mennyi lázálom. »Fiúk, lányok csobognak a fénylő vízben, /mosolygom pajkos kedvüket, / s ahol most szárítkoznak szinte mezítlen, /egykor Lenin lépkedett«. Aki csak ezt a gyöngyszemet elolvasta hatvannyolcban , mindent értett. Pedig Nasszer Egyiptomban építette akkor a haladást, de a Korán erősebb volt. Sokkal erősebb. A hit erősebb minden rögeszménél, egy nagy baj van, ha rögeszmévé válik. 

Hatvannyolcban Prágában a Lady Karnevál volt nagy sláger, Karel Gott énekelte. De énekeltek mást is. Csak azt nem hallottuk. És a franciák? Felrobbantották az atombombájukat valahol a Csendes–óceáni-szigeteken. De volt, amit sokan jobban hallottak. Hatvannyolc szeptember 7-én lépett fel a Led Zeppelin együttes egy koppenhágai külvárosi iskola tornatermében, s aztán karácsony táján a súlyos és nyugtalanító léghajó Amerika fölé úszott, egészen Kaliforniáig. Los Angeles városába. A Sunset Stripen álló, közel háromszáz férőhelyes Whisky Teremben léptek fel, azaz csaptak le Kaliforniára. Körülbelül ekkora lehet a csepeli Radnóti Miklós Művelődési Ház, ahol hatvannyolcban megnyílt a Sakk-Matt klubja. Mindkét bandának nagy sikere volt. 

Akkor indultak meg a tankok Prága felé, s lettek a megszállók csaknem annyian, mint a zöldsapkások Indokínában. Húsz hosszú év következett, legszebb éveim. Aztán még tíz, mire eljutottam Kaliforniába, de már késő volt, sem az állam, sem én nem maradtunk olyanok, amilyenek hatvannyolcban voltunk, vagy lehettünk volna. A nap sem úgy sütött. Nem láttam már a hajukban virágot hordó fiatalokat sem, ott is csak az indulat forrt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2018. június 03. 01:06
Ennyi maradt a hippi Kaliforniából: https://www.youtube.com/watch?v=0TFmncOtzcE Egyébként is, azóta egyre szomorúbbá válnak a dalok: http://langologitarok.blog.hu/2012/08/29/a_modern_popzen_e_egyre_szomorubb_es_erzelmileg_zavaros_egy_brit_kutatas_szerint https://index.hu/kultur/zene/2017/03/02/mai_slagerek_szomoruak_kanye_west_justin_bieber_justin_timberlake_drake_rihanna_adele_xx/ "Porondra lép az Érzékeny Férfi (....) addig jobbára macsó és magabiztos rapperek helyett megjelent a magányos, félreértett, érzékeny és sebzett lelkű férfi a porondon, és mára már ők kerültek többségbe. (...) Ez volt az az év továbbá, amikor az egyik legjobb popzenei blogot író Tom Ewingnak is feltűnt az introvertált, önmarcangoló, érzékeny férfi énekesek térhódítása - Drake, James Blake és a Bon Iver lemezei ürügyén -, és bár megjegyezte, hogy az ember csak megfigyelőnek érezheti magát az ő dalaikban, már pedzegette, hogy gazdasági válság van, a jövő bizonytalan, már senki se tudja, hol húzódik a magánélet határa (...) Ez a közeg viszont pompás táptalaja az Y generáció kapunyitási pánikjának, és nem feltétlenül csak a politika okozta, világszerte érezhető bizonytalanság miatt, hanem jól dokumentáltan megváltozott a mindennapi élet is az elmúlt egy-két évtizedben a fejlett társadalmakban. Nem kell ahhoz háború, klímaváltozás vagy egyéb sorscsapás, hogy szorongva tekintsenek a mai fiatalok a jövőbe. Ők ugyanis fokozottan szembesülnek azzal, hogy nincs jövőképük, pár hónapnál előbbre képtelenek tervezni, folyamatosan változik a munkaerőpiac, és olyanról már csak a szüleiktől hallanak, hogy valaki ugyanazon a munkahelyen dolgozzon évtizedekig." Már nagyon lemaradtam, úgyhogy Trendmeghatározó Érzékeny Férfiként csak ez ugrik be https://www.youtube.com/watch?v=Ez8pVQ40xq8 Ezzé lett hippi álmotok...
Sundabunda
2018. június 02. 18:36
Szerencses Ur, Mivel mar Maga is megette a kenyere javat, kar sirankoznia a multon. Ami 68-ban es utana törtent , azt maga fiatalon elte meg. Mostani koraban nem tud ugy erezni es gondolkozni, mint peldaul 16 evesen. Ne keresse Kaliforniaban 68-at ,mert minden ,mindig valtozik. A mostani fiataloknak is megvan a sajat boldog korszakuk, amit Ön ennyi idösen mar nem erthet. Mindenkinek a sajat teenage kora a legfontosabb. En sem ertettem meg, hogyan erezhettek magukat a szüleim fiatalnak es boldognak az 50-es evekben a Rakosi-korszak terrorja alatt, de ez volt az Ö fiatalsaguk es Ök ezt igy eltek meg.
navis praetoria
2018. június 02. 11:29
Hatvannyolcban elszabadult az idióta infantilizmus és kezdetét vette a frankfurti iskola diadalmenete. Akkortájtól datálódik a holokauszt-vallás és a "harmadikvilágizmus", velük az európai kulpabilizáció dominálóvá válása is. Európa önvédelmi immunrendszerének kikapcsolásától már egyenes út vezetett a harmadik világból jövő invázióval szembeni jelenlegi védtelenséghez, kapitulációhoz.
krakken96
2018. június 02. 11:01
Ez mi akart lenni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!