„Nem válhatunk Magyarországgá a Földközi-tenger közepén” – panaszolta a hét végén Marco Minniti volt olasz belügyminiszter azzal az összetéveszthetetlen arroganciával, amivel csak a balliberális politikusok tudják kioktatni az embereket. Az Olaszországért való aggodalom leginkább a saját politikusi garnitúrájának jövőjéért való aggodalom. Nem kell ezt Magyarországon bemutatni, ahogy azt a valósághoz való sajátos viszonyt sem, amelyet Minniti egy másik megjegyzésével felvillantott. Szerinte ugyanis az új, M5S-Liga kormány »zárt társadalmat« akar csinálni Olaszországban az eddigi hagyományos nyitottság helyett. Hol lehet a józan esze annak, aki társadalmi nyitottságnak hívja, ha jó félmillió illegális afrikai migráns keseríti meg az olaszok életét?
Persze ne feledjük, a kormányzati felelősséggel bírók azért kénytelenek voltak felismerni, hogy hiába a szép szavak, összeomlik az ország, őket pedig nemcsak kiszavazzák a hatalomból, hanem vasvillával kergetik el. Szóval miközben napi szinten szidták a magyar kormányt, amely elültette az olasz jobboldaliak fejében is a határvédelem ördögtől való gondolatát, azért – valamelyest – Róma is fellépett a migránsokat taxiztató Soros-civilek ellen a Földközi-tengeren. Hiába a balliberális pánikkeltés, Olaszországnak végre van kormánya. Minniti utódja, a Liga-elnök Matteo Salvini pedig azonnal belevetette magát a munkába. A Ligát azért választották meg a jobboldal legerősebb pártjának, mert az illegális migránsok kitoloncolását ígérte, szóval valódi fordulat várható. Már vasárnap ellátogatott a szicíliai Pozzallo regisztrációs központjába, s közölte: Szicília nem lesz Európa migránstábora, az illegális migránsok kezdhetnek csomagolni. Salvinit keményvonalas miniszternek jósolják, ő azonban azt mondta, a józan ész vezeti. Azt viszont nagyon jól tudjuk itt, Magyarországon, hogy a józan észre épülő migrációs politikára milyen csúnya jelzőket is szoktak mondani nyugaton.
Salvini – hasonlóan Ausztriában kormányra került szövetségeséhez, az FPÖ-höz – fel akarja pörgetni a kiutasításokat, s véget akar vetni annak, hogy Olaszországban kerül a legtöbbe a migránsok ellátása, és itt tart a leghosszabb ideig kérelmeik elbírálása is. Már a kampányban is azt ígérte, leszámol a migránsbiznisszel, azaz elveszi a kedvüket a bevándorlók ellátására kiépült NGO-knak. Kimondta azt is, valóban a józan ész talaján maradva, hogy tarthatatlan, ami az olasz partokon folyik. A migránsokat »mentő« NGO-k, »civilek« valójában nem a megoldás, hanem a probléma részei. Salvini szerint a Földközi-tenger temetővé vált, ezen pedig nem az változtat, ha az emberkereskedőket továbbra is arra motiválják, hogy rozoga bárkákon útnak indítsák az embereket, akiket majd csak kiment valaki – vagy nem, ez őket a legkevésbé sem érdekli, bőven van ügyfél. A megoldás az, ha el sem indulnak, ehhez pedig a biztonsági intézkedéseken túl új együttműködésre van szükség az afrikai országokkal.”