Félek tőle, hogy elindul a kutatók elvándorlása

2018. június 22. 15:26

Soha nem tesz jót, ha bármilyen politikai hangulat befolyásolja a kutatásokat és az intézményeink működését.

2018. június 22. 15:26
Lovász László
Index

„A kormányzati tervek nyilvánosságra kerülésével párhuzamosan egy kormányhoz közel álló lapban, a Figyelőben megjelent egy cikk, amely listázta és név szerint támadta az MTA kutatóit. Mit szólt, amikor meglátta? 

Jeleztem Palkovics miniszter úrnak, hogy az ilyen cikkek nem segítik az egyeztetéseket, sőt, hátráltatják. Ő elhatárolódott a cikktől, azt mondta, nem ő inspirálta, nincs köze hozzá. Maga a cikk egy primitív cikk. Az pedig, hogy bizonyos kutatókat arcképpel – hogy is mondjam – kicikiz, megengedhetetlen. A következő az lesz, hogy az utcán inzultálják őket?

A Figyelő egyik vádja az volt, hogy »feltűnően sok a gendertéma és a homoszexualitás kutatása«. Ön szerint nem feltűnően sok?

Mi a feltűnő? Az Akadémia több ezer publikációjából kiszedtek egy tucatnyit. Ráadásul többségében kiváló kutatásokat minősít negatívan a cikk. Ezek létező, valós jelenségek, amelyek kutatása egyáltalán nem nevezhető haszontalannak, hiszen hozzájárul ahhoz, hogy pontosabb képet kapjunk a társadalom működéséről. Egyébként attól, hogy valaki kutat egy jelenséget, egyáltalán nem biztos, hogy egyet is ért vele.

Nem tart attól, hogy ha a források biztosítása körül áll a bál, ráadásul kutatókat kezdenek el kiszerkeszteni, akkor sok kutató kedve elmehet attól, hogy Magyarországon kutasson?

De, félek tőle, hogy elindul a kutatók elvándorlása. És attól is, hogy kevesebben akarnak hazajönni, és hogy a Lendület program sikerét ez aláássa. Soha nem tesz jót, ha bármilyen politikai hangulat befolyásolja a kutatásokat és az intézményeink működését. 

Említette, hogy zajlanak a tárgyalások Palkovics miniszter úrral, és úgy tudjuk, Orbán Viktorral is beszélgetést kezdeményeztek néhányan. Mit szeretnének elérni, hol a fal, ameddig el tudnak menni?

A költségvetési javaslat lényegében két nagy tételt vonna a minisztériumhoz: az egyik az intézethálózat fenntartása, ez 20 milliárd, a másik pedig a kutatások és pályázatok, ami nagyjából 8 milliárdos összeg. Az első tétel tényleg a fenntartásról szól: az intézmények üzemeltetését, a felújításokat, az állandó kutatók és a háttérszemélyzet bérét takarja. Ebből kutatásokat nem finanszírozunk. Ha ez a rész elkerül az Akadémiától, minden szempontból megbontja a kialakult rendszert, és nem értem, miért jó ez a minisztériumnak. Ha a másik tétel átkerül a kormányhoz, például a zászlóshajónak nevezhető Lendület program, az pedig ugyan mindenképp fájdalmas, de beletörődünk akkor, ha legalább a szakmai felügyeletet az Akadémiánál hagyják. Az Akadémia ugyanis nyilvánvalóan sokkal alkalmasabb a minisztériumnál arra, hogy kijelölje a bírálókat, vagy hogy ellenőrizze a pályázatokat tudományos szempontból. Az másodlagos, hogy maga az utalás melyik számláról jön.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 211 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
48gondolkodó
2018. június 25. 11:59
Iszonyú nagy tévedés, mikor egy szakmai tudományos nagyeszűről azt képzelik, hogy akkor máshoz is ért és azt rábízzák!
Gregorius
2018. június 24. 11:38
Egy igazi kutató egy kicsit megszállott, ha itthon nem tudja folytatni a témáját, elmegy oda ahol engedik. Egy komoly dologról nem volt szó. Az MTA inkább az alapkutatásokat támogatja, a Minisztérium pedig az un. alkalmazottakat. Utóbbihoz kell viszont egy megfelelő ipari háttér. Annak idején a BME-n magyar cégektől egy rakás ilyen témát kaptunk ( un. "KK", fizettek az eredményekért), de azok a vállalatok már zömmel eltűntek.
kata56
2018. június 24. 09:05
"Lovász Lászlónak nagyjából visszalépés az Akadémiai elnöki szék": Láthatóan nem is alkalmas rá. Mert vagy nem látja, vagy nem akarja látni, mi a probléma vele és a "tudósaival". Az az alapállás, hogy "mi vagyunk a nagyonokoszseniális tudósosok, nekünk jár a munkánknak megfelelő jövedelem, körülmények de senki beszéljen bele mire költjük a pénzt - viszont adjanak belőle nagyon sokat és azután semmi közük hozzá", na EZ az alapállás tarthatatlan. Cseppet sem szerény. Akármilyen kifinomult módon próbálják előadni akármilyen szerény akármennyire amúgy zseniális emberek. Az üvegbura, amiben az életüket élik, eltorzítja a látásmódjukat. A magas tudomány(társadalom"tudomány" nem ilyen, de ami ebből nálunk létezik, az nem is tudomány) többnyire mindig a jövőnek dolgozik de a jelen társadalom emberei fizetik meg. Megfizetnek olyasmit, ami jó esetben egy nagyon hosszú távú beruházás részükről, hiszen az eredményeiből sok esetben majd csak az unokáik fognak részesülni. Ha egyáltalán... Ezért miután ők hozzák az áldozatot, hiszen tudósék valójában a szenvedélyüket élik ki és meg,(amit ugye annyira szeretnek, hogy akár fizetnének is hogy csinálhassák !!!), akkor kicsit több SZERÉNYSÉG kéretik tudóséktól az őket eltartó-finanszírozó társadalom iránt. Gondolom, EZT nagyonokoséknak nem esik annyira nehezükre felfogni. Ismerem a felfogásukat elég közelről, saját családtagjaim némelyike is érintett..sok vitánk van, hogy "lerángassam időnként a földre".
Peter8811
2018. június 24. 06:59
"Soha nem tesz jót, ha bármilyen politikai hangulat befolyásolja a kutatásokat és az intézményeink működését." A bolsevik politikai hangulat, Nemzavart elvtársunk Lovász Az volt a kutatásaitokban a kovász.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!