Orbán, a „kreatív fejedelem”

2018. május 15. 06:35

A lényeg, hogy az ellenzék következetes, tervezhető politikai cselekvésének a lehetősége minimalizálódjon, ehhez pedig mindig „mozgásban kell lenni”.

2018. május 15. 06:35
Böcskei Balázs
Népszava

„S ezt meg is tapasztaltuk az elmúlt években: a politika mint folyamatos mozgás nemcsak azt jelenti, hogy a kormányzat folyamatosan újabb ellenfeleket és ellenségeket jelöl ki magának, mutat fel a »többségnek«, hanem magát a környezetet is folyamatosan módosítja, amelyben a politika zajlik. Folyamatosan módosítja az intézményeket, lebont és újakat hoz létre, egy »végtelenül változó realitást«, amelyben a cselekvés nem írható le intézményi logikákkal. Lehet Orbánon számon kérni – így a politikai megismerést abba lecövekelni –, hogy »nem tiszteli a 89-es alkotmányos konstrukciót«, hogy más hatáskört szán az Alkotmánybíróságnak, de ezek (jogos) normatív kritikájuk ellenére is csak részlegesen képesek leírni a cselekvésének motivációját.

Az Orbán-rezsimre azért nem alkalmazható a konszolidáció logikája, mert azzal az »beállna«, azaz a struktúrája mozgásának megszűnése esetén kiszámíthatóvá, megismerhetővé, így könnyebben legyőzhetővé válna. Ehelyett a szuperfelhatalmazás révén előálló törvényhozási monopóliummal úgy változtatja a politikai környezetet, hogy a »politika folyamatosan kitér tulajdon valóságossága elől.« Ez a schaberti idézet annyit tesz a gyakorlatban, hogy az orbáni stabilitása kulcsa az, hogy minden további szereplő számára instabil legyen a környezet. Mire egy ellenzéki megértené a tegnapot, addigra holnap már más intézményi feltételek között (így lehetőségstruktúrában) találja magát. Illusztrálásképpen a választási rendszer átalakításától – és az abból fakadó szövetségi politikák »muszájától« – kezdve napi szintű példákon át folytatható a sor, akár a plakáttörvényig. A lényeg, hogy az ellenzék következetes, tervezhető politikai cselekvésének a lehetősége minimalizálódjon, ehhez pedig mindig »mozgásban kell lenni«.

Az Orbán által fenntartott »autokrácia« tehát nem ragadható meg az institucionalista politikatudomány vagy a közigazgatás (fogalmi) apparátusa felől – akárcsak Schabert Boston politics című munkájában Boston polgármesterének városi rezsimje sem. Nem véletlen, hogy nem találja a kulcsot sem a magyar, sem a nemzetközi politikatudomány, amikor az ortodox és empirikus politikatudomány keretei között kíván leírni olyan rezsimeket, mint az orbáni. Amit azok egyik oldalról »szürke zónás«, »hibrid rezsimnek« írnak le, az a másik oldalról – visszatérve Schabertre, és előre utalva az orbáni személyzeti politikára – »a hatalom aggregálási folyamatának az eredménye«. Természetesen igazuk van azoknak, akik az orbáni akarat abszolutizálását látják az »állam- és személyzetszervezésben«. Valóban: Orbán úgy alakítja a struktúrákat, hogy azok »tulajdon akaratát, tulajdon aspirációit és tulajdon cselekedeteit tükrözzék«. Mindennek kulcsa azonban nem a formális kereteken belül zajlik, hanem a kormányzati struktúrán belül. A politika mozgás, így a hatalomaggregálás folyamatának is annak kell lennie.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2018. május 15. 16:51
Böcskei! Sok dumának sok az alja! De azért a szófosásod árjából ki lehet kaparni a lényeget. A kurva életbe! NEM BÍRUNK ORBÁNNAL! TÖBB KLASSZISSAL JOBB MINT MI!! Intelem: Üres fejjel lehet élni de üres gyomorral nem!! Gondolkodjatok el ezen!!!
Vakfolt
2018. május 15. 14:23
"Mire egy ellenzéki megértené a tegnapot, addigra holnap már más intézményi feltételek között (így lehetőségstruktúrában) találja magát." Milyen érdekes, hogy miközben "minden folyamatos mozgásban van", ha előrántod mit mondott Orbán tizenhat évvel ezelőttől kezdődően, akkor látod, hogy szépen sorban azt hajtotta végre, amiről beszélt. Milyen csodálatos, hogy a leírtak alapján úgy tűnhet, a fidesz folyamatosan változtatgatja az útvesztőt, hogy szegény ellenzékiek necsak a tegnapot ne ismerjék fel, de a holnapot sem, eközben újabb 12 évre előre megmondja, hogy mit akar csinálni. Ebben a mondatban továbbá van egy implicit állítás, ami viszont teljesen igaz, az ellenzék nem hogy a holnapot nem tudja megérteni, de a ma és a tegnap is homályba burkolózik előttük. Na ez az. Erről van szó, hogy a liblabla szemüveggel nem lehet a valóságot helyesen olvasni! BöBa azt állította a minap, hogy belekezdett a gyászmunkába, de úgy tűnik, hogy végzett is vele, és az jött ki neki, hogy az volt a baj, hogy a tanárnéni pikkelt rá.
péterx
2018. május 15. 11:16
Böcskei szóhasználata pontatlan : "rezsim" demokráciában nincs . Ezzel a szóval tehát a magyar szavazópolgárokat sértegeti , még az ellenzékieket is . Orbán politikája zseniális és demokratikus !
zakar zoltán béla
2018. május 15. 11:00
Ez a Vigyorgó Móricka minden fórumon kinevetteti magát! Már egykori tanítónői is csak legyintenek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!