Szigorúan központosított rendszer

2017. szeptember 19. 22:19

A kérdés most már csak az, hogy komolyan gondolják-e az EU föderalista vezetői, hogy valóban ez az az út, amely megoldja az EU gazdasági-társadalmi gondjait.

2017. szeptember 19. 22:19
Csath Magdolna
Magyar Idők

„A még nem euróval fizető országoknak, amelyek eddig is a megkülönböztetés számtalan módjával és formájával találták szembe magukat, figyelmeztetés lehet azonban az is, ahogyan a vezető országok esetenként hivatkoznak az eurózóna gazdasági gondokkal küzdő országaira. A két elterjedt és használt mozaik­szó a GIPSI és a PIIGS. Ezek a betűszavak Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Írország angol nevének kezdőbetűiből állnak össze. A különbség csak a betűk sorrendjében van. Ha pedig ezeket angolul ejtjük ki, akkor »cigányokat«, illetve »disznókat« jelentenek.

Juncker beszédére egyébként azóta már több országban is reagáltak, de igazi lelkesedéssel csak a francia és a német vezetés fogadta. A legcinikusabb megjegyzés a brit Economistban olvasható, amely szerint az EU brexit utáni még erőteljesebb központosíthatóságáról elmondott vízió Juncker elnök választások előtti »indián nyara«, illetve az afeletti öröm kifejeződése, hogy egyrészt a britek kiválásával, másrészt az utóbbi választásokon mindenhol visszaszorult EU- és euroszkeptikus pártok gyengülésével elhárultak az akadályok a föderalista vonal erősítése elől. Az pedig a demokrácia sajátos értelmezését mutatja, hogy Frans Timmermans, az EU Bizottság alelnöke már azt is felvetette, hogy a következő választások előtt el kellene vonni az EU-ellenes szélsőséges pártok anyagi támogatásának csaknem felét.

A kérdés most már csak az, hogy komolyan gondolják-e az EU föderalista vezetői, hogy valóban ez az az út, amely megoldja az EU gazdasági-társadalmi gondjait: a déli államok munkanélküliségét, a gyenge innovációs és versenyképességi teljesítményt és az oktatás problémáit. Ez utóbbit bizonyítja, hogy a világ legjobb egyetemei között a legfrissebb lista szerint az első 34 helyen már egyetlen sem található az EU 27 tagországából. A két legjobb egyetem brit, de már két kínai felsőoktatási intézmény is megelőzi az EU-belieket.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
beflower56
2017. szeptember 20. 13:10
Kiváncsi lennék,hogy mikor Eu pénz érkezik Magyarországra,milyen az előző napi Eu-Ft átváltás,és milyen egy hét múlva?
szemlelo
2017. szeptember 20. 12:43
Az egyetemek rangsorolására hivatkozni fölösleges volt a cikk végén. Aki azt ismeri, az tudja, hogy egy közröhej. Semmi köze nincs az egyetemeken megszerezhető tudáshoz. Sokkal inkább az adott egyetemen tanulók későbbi karrierjéhez. Amihez köztudottan nem annyira tudás kell.
balbako_
2017. szeptember 20. 05:29
Ennél cifrább, hogy a "stratégiai beruházásokat" is ellenőrizni kezdenék azaz az EU magához ragadná a tagországok jogát arra, hogy nem EU tagországgal szerződjön.
Kup Lung
2017. szeptember 19. 23:36
Nehéz egyelőre a junkeri (EB) a német és a francia álláspontokat méricskélni . De mindenképpen ez a hármas vázolja fel azokat a verziókat amikből valami meg fog valósulni --- Micron közös költségvetést akar . Junker nem . A németek húzódozva . --- A németek a gyors EURO bevezetést sem feltétlen támogatják csak akkor ha valóban megfelel valaki a feltételeknek . Tehát semmi lazítás . Ellentétben Junkerrel aki lazítana csak vezesse be mindenki . --- Tovább nehéz eldönteni az ötlet cunamiból egyelőre hogy a föderális EU felé való lépések e ezek vagy csak az EU egységének a látszatát akarják erősíteni velük most a Brexit után . Majd kiderül a német választások után . Mivel a túlzott központosítás nem érdeke a németeknek (éppen a PIIGS-ek gondjai miatt) én ezért annyira nem félek a föderáció felgyorsításától .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!