A Trump–Putyin-ultimátum elnapolva

2017. április 15. 12:17

Putyin visszafogott taktikázásba kényszerülése kezd hasonlítani ahhoz, ami annak idején Sztálin esetében volt tapasztalható.

2017. április 15. 12:17
Kabai Domokos Lajos
Bekiáltás

„Ahogy napról-napra, hétről-hétre hallgatom a kölcsönös megnyilatkozásokat, ma már mindkét hatalmi központban ugyanolyan erős a háborúpárti héják hangja, mint a békepárti galamboké. Mintha lassan, de egyre inkább érzékelhetően abba a helyzetbe sodorná magát a Fehér Ház és a Kreml, hogy az erő nyelvét használja. Putyin visszafogott taktikázásba kényszerülése kezd hasonlítani ahhoz, ami annak idején Sztálin esetében volt tapasztalható. Tudta, hogy elkerülhetetlen az összecsapás a hitleri Németországgal. (Már csak amiatt is, mert ez a szándék a Mein Kampfban leplezetlenül megfogalmazódott, a bolsevik oldalról pedig a »Világ proletárjai egyesüljetek!« jelmondat fejezte ki a célt.) A szovjet pártvezető azonban diplomáciai csűrés-csavarással igyekezett kitolni az összecsapás idejét, hogy Szovjet-Oroszország erőt gyűjthessen, s minél inkább felszámolja az előző világégés, a polgárháború és a visszavert nyugati katonai és gazdasági intervenció pusztító következményeit.

Most nem látok ilyen hódító szándékot az oroszok részéről, de a Nyugatot illetően már korántsem vagyok ilyen bizakodó. A lényegében a maga szerepét a Szovjetunióval és Oroszországgal szemben meghatározó, a nyugati intézményeket megszállva tartó, s ezek révén kimagasló jólétben élő, befolyásos bürokrata-elit szeretné megtartani kitüntetett szerepét, befolyását, jövedelmét. Ezért a globális tőkeérdekeltségek törekvéseivel összhangban, a posztszovjet térségben elterjesztett, eufemikus kifejezéssel, civil szervezeteket előretolva úgy rendezi a dolgokat, hogy a konfliktus fennmaradjon. (Azért eufemikus a kifejezés, mert a szervezetekben tevékenykedők jelentékeny hányadának ez a tevékenység jelenti az egzisztenciát, illetve az állami, politikai vezető pozíciókba való kerülést.)

A bürokrata elitnek létérdeke fűződik ehhez. Mert az orosz erőforrások remélt megcsapolása biztosíthatja a fejlett országok, köztük a különösen súlyos belső feszültségekkel küzdő Amerika, átalakításához – ahogy egyes orosz szakértők gunyorosan fogalmaznak: peresztrojkájához – szükséges alapot, s ezen belül a bürokrata-elit jólétének anyagi feltételeit. Sajnos, ebben a Húzd meg ereszd meg! konstellációban a kelet-közép-európai térség, a Balkánnal együtt, most is ütköző zónává válik, sőt már ma is az. Ehhez képest célszerű a maga helyén értékelni, hogy 2017. április 12-én, Moszkvában és Washingtonban is elnapolták az ultimátum bejelentését!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2017. április 16. 10:59
Sztálin Putyinnal való összehasonlítása sántít egy kicsit. Sztálin úgy késleltette a németekkel szembeni konfrontációt, hogy gyakorlatilag lefejezte a Vörös Hadsereget, kiiktatva annak legfőtt tábornokait? Sztálin egy paraniás postarabló volt. Egyetlen egy dologhoz értett: ahhoz, hogy vélt ellenlábasait kivonja a forgalomból. Putyin azért ennél egy kicsit összetettebb gondolkodású figura.
Akitlosz
2017. április 15. 18:16
"Mintha lassan, de egyre inkább érzékelhetően abba a helyzetbe sodorná magát a Fehér Ház és a Kreml, hogy az erő nyelvét használja." Inkább egymást sodorják.
brekker
2017. április 15. 17:05
"Tudta, hogy elkerülhetetlen az összecsapás" Csak az amerikai neokonok szerint elkerülhetetlen az összecsapás, akik hisznek abban, hogy első csapással és rakétavédelemmel elkerülhető a totális atomháború. Trumpot pedig a hálózati úton beültetett külügyi bürokratákkal fogva tartják az amerikai külügyben. Valójában kik is Sztálin és a szovjethatalom örökösei?
zakar zoltán béla
2017. április 15. 13:43
VAK!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!