„A bőnyi rendőrgyilkosság után úgy döntöttem, számba veszem, hogy kinek van fegyvere Európa egyik legkevésbé felfegyverzett társadalmában. Kezdjük a nyilas nyuggerrel: neki van, nem is kevés. Pipa. Aztán ott vannak a nyilas nyugger telkén gyakorlatozó ifjú skinheadek – nekik is van. Pipa. Munkásőr nyuggerek? Nocsak, hát maradt néhány Kalasnyikov az átkosból? Pipa. Bűnözők, gyilkosok, bankrablók? Pipa, pipa, pipa. Terroristák? Pipa. Őrző-védő cégnél dolgozó, kopasz, kigyúrt, nyolc általánost végzett agresszív szekusok? Náluk is akad bőven. Pipa. Vadászgató oligarchák és politikusok? Pipa. És mi van a fegyvermániás, militáns félőrültekkel? Nos, ők vagy katonák, vagy rendőrök, akiknek a fegyver munkaeszköz, ha meg nem vették fel őket, hát beiratkoznak egy lövészklubba, és máris fegyverkezhetnek.
Magyarországon egyetlen csoport van, amely nem rendelkezhet fegyverrel: a békés, törvénytisztelő, önmaga és családja biztonságát féltő állampolgár. Őt kíméletlenül lefegyverzi a mindenkori politika, hisz kiskorú még, úgyhogy azt az eszközt, amit oly szívesen adnak tizennyolc éves kölykök kezébe, ha azok egyenruhát viselnek, egyszerűen megtagadják a harmincas egyetemi tanártól, a sokgyermekes őstermelőtől vagy a hétvégi házában rettegő öregembertől. Persze nem volna kellően kádári a magyar társadalom, ha nem kínálna fel néhány költséges és bürokratikus kerülő utat: ha van elég pénzed, és kész vagy hazudni a fegyverért, mondhatod, hogy sportlövő vagy, esetleg vadász, és az állam mégis megengedi, hogy felfegyverezd magad. Ha azonban azt mondod, hogy nem akarsz se embereket, se állatokat legyilkolni, a fegyvertartást pedig nem sportnak tekinted, hanem a személyes biztonságodhoz tartozó állampolgári jognak, azzal máris alkalmatlanná teszed magad arra, hogy fegyvert birtokolj.
Ha Magyarországon bárki felveti a fegyvertartás liberalizálásának lehetőségét, analógiaként azonnal az Egyesült Államok merül fel – ahol a szabályok történetesen államonként változnak –, miszerint ott milyen szörnyű világ, mennyi nyilvános lövöldözés van. Nos, egyrészt az amerikai közállapotok nem a fegyvertartás szabályozásából, hanem az ottani társadalom általános állapotából és civilizációs problémáiból fakadnak, másrészt ugyan ki beszélt arról, hogy a sarki boltban támadófegyvereket, páncélöklöket és aknavetőket áruljanak bármiféle feltétel és kontroll nélkül? Aki liberalizálni akarja a fegyvertartást, az olyan szabályokat szeretne, amilyenek Kanadában, Svájcban vagy Finnországban érvényesek. Az Egyesült Államokban egy emberre több mint egy fegyver jut – háromszázmilliónál is több fegyver van az állampolgároknál. Csakhogy bőven van fegyver Németországban, Franciaországban, Norvégiában meg Ausztriában is: nagyjából minden negyedik állampolgár birtokol legálisan önvédelmi fegyvert vagy vadászpuskát, és érdekes módon nem tombol apokalipszis az utcákon, az emberek nem gyilkolják le egymást a kocsmák mélyén. Magyarországon ezzel szemben százból mindössze négy állampolgár rendelkezik a fegyveres önvédelem képességével. Sereghajtók vagyunk Európában, és ez az adat hű tükre a fájdalmasan hiányzó polgári öntudatnak.