Az unió reformja

2017. január 29. 14:25

Az unió nagyra nőtt és éppen a saját sikere nyomja agyon. Nyoma sincs már a hajdani föderalista álmoknak, minden fontos ügyben a kormányfők csúcsértekezletei döntenek.

2017. január 29. 14:25
Balázs Péter
HVG

„Az EU márciusban lesz 60 éves, a jeles fordulót jó lenne őszinte kritikával ünnepelni. Az unió nagyra nőtt és éppen a saját sikere nyomja agyon. Hat fejlett nyugat-európai állam három ágazatban – kereskedelem, mezőgazdaság, szállítás – kezdett újfajta közös kormányzást. Ez oly eredményesnek és vonzónak bizonyult, hogy ma 28 ország mintegy 20 területen folytat szervezett együttműködést. Az alapmátrix a 6x3=18 méretről a lepedőnyi terjedelmű 28x20=560-ra nőtt. Ráadásul a sokféle ágazatban különböző szintű hatáskörök keretezik a közös akciókat: a teljes uniós kompetenciáktól a tisztán tagállami cselekvésig öt fő fokozaton. Minél szélesebb lett a rendszer, annál nehezebben kormányozható. A gyakorlat ezért is húz vissza a kormányközi együttműködés felé, ahol a tagállam az úr. Nyoma sincs már a hajdani föderalista álmoknak, a »nemzetekfölötti« intézmények gyöngék és kockázatmentesek, minden fontos ügyben a kormányfők csúcsértekezletei döntenek. Ezt annak kellene a legjobban tudnia, aki maga is ott ül.

Tény, hogy az unió közösnek mondott külpolitikája is repedezett, ami válsághelyzetekben jobban látható. Ennek fő oka, hogy a tagállamok a nemzetközi terepen különösen kényesek a konkurenciára. Inkább rohangál 28 kormányfő, vagy külügyminiszter szanaszét a világban külön-külön, mintsem hogy egyetlen küldöttre bíznák közös érdekeik képviseletét. A külügyi „közös képviselő” tisztjére mindeddig diplomáciai gyakorlat és személyes súly nélküli, jelképes személyeket állítottak, rutinos tagállami politikusok helyett. A realitás azt diktálná, hogy mesterséges struktúrák helyett a legnagyobb tagországok tekintélyes vezetőit kérjük fel közös küldetések végrehajtására erős mandátum alapján. Kritikus helyzetekben – pl. Irán, Ukrajna – valójában ez is történt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2017. január 30. 14:40
"Inkább rohangál 28 kormányfő, vagy külügyminiszter szanaszét a világban külön-külön, mintsem hogy egyetlen küldöttre bíznák közös érdekeik képviseletét." Talán azért, mert egy ember nem tud egyszerre 28 különböző érdeket képviselni. Közös érdekeik meg alig vannak, ezért is akadt meg egy időre a föderalista projekt.
Akitlosz
2017. január 30. 14:31
"Nyoma sincs már a hajdani föderalista álmoknak," Azoknak még nyomuk is van nem csak nyoma. Ráadásul ezek nem csak álmok, hanem tervek. S egyáltalán nem tűntek el nyomtalanul csak némi csúszást szenvednek. A projekt zajlik jelenleg is.
zolizolizoltan
2017. január 30. 06:48
Németország a GDP 1%-nál nem akar több pénzt beadni a közös büdzsébe. Összehasonlításul az USA-ban a tagállamok a saját GDP-jük 20%-át adják a közös szövetségi költségvetésbe (nem egyformán). Az EU jelenlegi integrációja a tagállamok GDP-jének 5-6%-át követelné meg. A németek az 1%-ot is sokallják, és ezt is faragják lefelé. Tényleg faragják, reszli század százalékokat vesznek el ebből a nagyon kevés 1%-ból is. Az EU integrációjának és föderációjának kerékkötői tehát a németek, de sunyi módon integrációról kiabálnak ott ahol az integrációval (értsd: a német nemzeti előnyök érvényesítésével)több pénzt remélnek leszívni az EU gyengébb tagállamairól. Balázs Péter tehát még mindig benyal ennek a rossz felépítésű Uniónak, ahelyett, hogy tapasztalt külügyminiszterként karakánul felsorolná a föderációt hátráltató igazi okokat. Ezért nem szabad szavazni a liberálisokra, mert gerinctelen benyalással folytatnák hazánk furcsa gyarmatosítását az EU-ban.
polnemkor
2017. január 29. 19:39
"a realitás azt diktálná, hogy mesterséges struktúrák helyett a legnagyobb tagországok tekintélyes vezetőit kérjük fel közös küldetések végrehajtására": van-ennél lejjebb szervilizmusban, "merjünk kicsik lenni" szolgalelkűségben?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!