Itt az idő: Donald Trump az amerikai politika egyik legnagyobb visszatérését mutathatja be
2024-ben az amerikaiak helyrehozhatják 2020 tévedéseit – a nyugati világnak szüksége van erre. Gladden Pappin írása.
A mulasztások, s ezáltal a rendszerváltás óta eltelt időben felhalmozott problémák kulcsa az, hogy a liberálisok félnek az államtól.
„A mulasztások, s ezáltal a rendszerváltás óta eltelt időben felhalmozott problémák kulcsa az, hogy a liberálisok félnek az államtól. Márpedig egy félperiférián lévő, a fejlett országokhoz csatlakozni akaró Magyarország nem bízhat mindent a piacnyitást követelő, s a külföldi nagy cégek térnyerését eredményező uniós játéktérre. Mert akkor a kevésbé fejlett országban, jelen esetben Magyarországon is igaz lesz a marxi mondat: a nagy hal megeszi a kis halat. Nem kell a hazai történelemben időben messze mennünk a példákkal: Szentkirályi Ásványvíz, Waberer’s, Ustream. Még a ma annyira piacnyitást, liberalizálást hirdető Egyesült Államok is – melynek nyilván a nyitottság az érdeke, hiszen manapság ő bír a hatalmi erőfölény leggazdagabb és legteljesebb eszköztárával, s neki van meg erre a legalkalmasabb nagyvállalati portfóliója – a XVIII–XIX. században durván protekcionista gazdaságpolitikát csinált a maga országában.
Azért, mert először meg kellett erősödnie, hogy aztán a cégeivel bírja a versenyt. Éppen ezért fontos leszögezni, s ez az, amit a »mi« liberálisaink nem értenek, de Vitus Gy. Örs jól rávilágít, hogy Magyarország érdeke a döntő. Azaz a tegnapi és a mai Magyarországon a piac érvényesülésének, megerősödésének szempontja felülírja az állam szerepének minden áron való csökkentésének célját. Aki nem így gondolkodik, az nemcsak doktriner módon jár el, hanem egy rosszul értelmezett elméletet részesít előnyben hazánk gazdaságának megerősödésével szemben.
A lényeg tehát: egy igazi liberális gazdaságpolitikus a mai Magyarországon a verseny fokozásában hisz, s olyan lépéseket tesz – legyenek azok esetleg protekcionistának mondottak –, melyekkel ezt a célt középtávon beteljesítheti. Ugyanis ha nem ezt teszi, s ráadásul nyitott a gazdasága, akkor a saját piacát lényegében átengedi a külföldieknek. Az elmúlt két és fél évtized magyar liberálisai viszont gyengíteni akarták a magyar államot, mely lépésekkel a multinacionális cégek térnyerését, közvetett módon pedig a piacgazdaság degradálódását, visszaszorulását idézték elő. Erőfölényekből márpedig nem lehet versenyt generálni. Pontosabban lehet, de akkor az egyenlőtlen feltételek miatt a gyengébb helyzetből induló hazai versenyzők kihullanak a rostán.”