A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
A brexit még most sem több egy megfoghatatlan fenyegetéshalmaznál – milliárdos tételek röpködnek és uniós bürokrata rémálomnak tűnik, de semmi többnek: ha egyszer kilépnek, akkor meg kell oldani, miként megy mindez végbe.
„A brit unióellenes kampányban hangsúlyosan előkerült a küszöbön álló török belépés, vagy a közös európai haderő témája – ezek a témák a cáfolatok ellenére már évtizedek óta aktuálisak, s egy veszélyhelyzetre, válságra való reagálásként valóra is válhatnak a papíron létező elképzelések. Reális lehetőség, mert az unió alapja a folyamatos bővülés.
Ugyanakkor az uniós integrációnak más következményei is lettek: egyre nehezebbé, körülményesebbé vált, miként lehet elhagyni a klubot, és a következmények homályosak. A szabályozások, gazdasági egyezmények, szerződések halmazában nem tudni, csak sejteni, pontosan mit is hozna magával egy ilyen lépés. A brexit még most sem több egy megfoghatatlan fenyegetéshalmaznál – milliárdos tételek röpködnek és uniós bürokrata rémálomnak tűnik, de semmi többnek: ha egyszer kilépnek, akkor meg kell oldani, miként megy mindez végbe.
Eközben Nagy-Britannia gazdaságilag erős, a saját lábán megállni képes állam, a kelleténél gyengébb európai öntudattal és az uniós szolidaritás hiányával. Ha sikerül kieszközölnie egy kilépési projektet, melynek a végén kiderül, hogy a távozásnak alapjában véve nincs annyira súlyos gazdasági következménye, akkor azzal a lehető legtöbbet árt az Európai Uniónak. A távozás egyáltalán nem lenne angolos. Az exkluzív klub, amiből nincs kilépés, a tagok igényei és érdekei szerint válhat átjáróházzá, s alapjaiban rendülne meg a hatáskörök fokozatos átvételére épülő filozófiája. Az utóbbi évszázad legeredményesebb gazdasági-jóléti projektje nem ilyen véget érdemelne.”