Magyar egészségügy: két mondat a túlélésről

2015. október 28. 14:20

A tünetei megjelenése utáni fél évben egy nyomorult röntgenre sem küldte el az orvosa. Amikor megkérdeztük, hogy miért nem, azt felelte: „nem kérte a beteg”.

2015. október 28. 14:20
Balavány György
Balavány György
hvg.hu

Akkor a feleségem bevitte be a mamát a törökbálinti tüdőszanatóriumba, nem sejtve, hogy már csak néhány, iszonyú nehéz hét van hátra az életéből. Az anyósom tavaly, szeptember másodikán, mindössze 67 évesen halt meg a Korányi intenzív osztályán; akkor már egy ideje altatásban tartották, mivel az ébrenlétet nem tudta elviselni. A tünetei megjelenése utáni fél évben egy nyomorult röntgenre sem küldte el az orvosa. Amikor megkérdeztük, hogy miért nem, azt felelte: »nem kérte a beteg«.

Nem kérte a beteg!

Kár, hogy emlő- és tüdődaganatról szóló mondatot nem tudta az orvos. És fogalmam nincs, hány ilyen mondat van még. Biztosan nagyon sok.

Isten látja a lelkem, nem haragszom az orvosokra, egy kicsit sem. A feleségem sem, a család többi tagja sem. Az orvosokra haragudni buta általánosítás volna, és igazságtalan is. Az egész elcseszett rendszer hibája, hogy az orvosok közül sokan egyszerű, életmentő mondatokat nem tudnak.

Igen, ez tanulságnak sovány, a megoldást pedig – sajnálom – nem tudom.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 98 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2015. október 29. 06:25
Ha itt egy orvosról beszélünk, és te nem akarsz általánosítani, akkor miért teszed mégis? A másik, hogy ha tüdő és mellrák egyszerre, ami pár hónap alatt elvitte a kedves mamát, nem tudom, milyen életmentő mondatokról beszélsz egyáltalán.
Mohamed Vlagyimirovics Bronstejn
2015. október 29. 05:15
Ahhoz képest, hogy most mentették meg az életét ennek az izének, egy ilyen történet jut az eszébe. Sátánköpet.
jairus
2015. október 29. 00:28
Orvosként ingyen dolgozom (mert másból élünk meg). Az olykor visszautasíthatatlan (van ilyen!) hálapénzt is az asszisztensem kapja, mert ő jobban rászorul. A betegek ragaszkod(ná)nak hozzám, de úgy döntöttem, de a magyar EÜ hetente kap tőlem fél napot. Ingyen. Majd akkor többet, amikor a bankár - közgazdász - kormányzati benyaló munkakörön túl megfizetik majd azokat is (orvos, tanár, óvónő stb). akik megérdemlik. Nem menekültem külföldre - mert itt is meg tudok élni - pedig beszélek pár nyelvet és kereshetnék még a mostani fizetésemnél is többet. De egy ország egészségügyét nem lehet ilyen bolondokra építeni szerintem...
gudmen
2015. október 28. 21:04
kormány: "Másfél évvel ezelőtt szüntették meg a kötelező tüdőszűrést, ennek megfelelően egyre kevesebben járnak a tüdőgondozókba. Miközben az Európában is unikális gondozóhálózat fokozatosan elhal, tüdőrákban csúcstartóak vagyunk. Az orvosok szerint a röntgen sem garancia, de mégis képes hamarabb kiszűrni a kórt, és a tüdőráknál az időfaktoron sok múlik. A legrosszabb esetben is meghosszabbítható a beteg élete, ám az egészségügyi kormányzat szerint ennek nincs jelentősége. Viszont a szakemberek már kísérleteznek egy olyan módszerrel, ami hatékonynak tűnik, és elterjedése a gondozói hálózatot is megmenthetné. Kérdés, lesz-e pénz a bevezetésre?" édesanyám ez év májusában hunyt el tüdörákban...csatlakozom a poszt szerzöjéhez...4 évig nem találtak semmi gyanusat..szédült, imbolygott 2 éven keresztül..megnézték a fülét...hátha középfül-gyulladása van..akkor már 2 éve tombolt a szervezetébena rák..MRI-re már az utolso stádiumban küldték...3 hetet élt utána:(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!