Hisztéria

2015. szeptember 14. 07:27

A látszat ellenére a nyugati ember önmaga és a világ felszámolásának nem főszereplője, hanem inkább csak szánalmas báb­figurája.

2015. szeptember 14. 07:27
Bogár László
Magyar Hírlap

„A magyar nyelv igen pontosan fogalmaz: akit áthat a félelem, az eleme egyik felének van csak birtokában, így végzetesen kiegyensúlyozatlan. És lételméleti értelemben ugyan mi más lehetne bármilyen félelem oka, mint a hit hiánya. A hit abban, hogy a világot egy jóindulatú teremtő erő és az erre épülő rend tartja össze. Vagy, ahogy a keleti bölcsesség fogalmaz, a létezés nem más, mint az egyetemes szeretetenergiák szabad és végtelen áramlása. Minden rossz, minden baj, minden fájdalom, betegség és sérülés abból ered, hogy valami útját állja a szeretetenergiák szabad áramlásának. Most ez a „valami” az, amit »nyugatias modernitásként« ismerünk, hisz ez genezisénél fogva szembemegy az egyetemes szeretettel.

Az önző egyénre, a mindentől, de legfőképpen a világot mozgató szeretet rendjétől „szabad” individuumra, a homo oeconomicus »racionalitására« épülő profitlogika planetáris dimenziójú technocivilizációt épített, azonban ez most összeomlani látszik. Összeomlásának legvégső és legmélyebb oka pedig nem más, mint a hit és a bizalom hiánya, a nyers fizikai élvezetek kiváltására alkalmas »anyag« mennyiségének növelése minden áron, akár a világ elpusztítása (vagyis öngyilkosság) árán való mértéketlen hajszolása.

Mindaz, amit ma az uralkodó létszemlélet hamis módon migrációként, bevándorlási válságként, menekültkrízisként ír le, valójában ennek a következménye. Igazán végzetessé teszi mindezt, hogy a látszat ellenére a nyugati ember önmaga és a világ felszámolásának nem főszereplője, hanem inkább csak szánalmas báb­figurája. Ötszáz éve brutális rablóként elkezdte kifosztani a szakrális felelősségére bízott világot, ma pedig saját magát számolja fel tehetetlen és szaporodásra képtelen hedonizmusával. Ebből a csapdából kellene végre kiutat találnia.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drmn
2015. szeptember 14. 11:34
Ha jól értem Bogár Lászlót, akkor azok a jobboldali konzervatívok akik eurábiát vízionálnak, valójában hitehagyott, félelemben reszkető emberek? Ellentétben a migránsokat segítők bátrak, és hitükben erősek?
cserebogár
2015. szeptember 14. 10:07
A félelem a hit hiánya? Megalapozott félelem akkor nem létezik? A fenyegetettség felismerésével reakcióként beindul az önvédelmi mechanizmus. Mert az egészséges életösztön félti egzisztenciáját. Fél a hívő is, nem csak a hitetlen. Ezt váltotta ki a nyugat globális értékvesztése.
csender
2015. szeptember 14. 08:56
Bogár úr ma szivárványszínű fogalmazó tablettát vett be, persze ettől még igaza van: ==Az önző egyénre, a mindentől, de legfőképpen a világot mozgató szeretet rendjétől „szabad” individuumra, a homo oeconomicus „racionalitására” épülő profitlogika planetáris dimenziójú technocivilizációt épített, azonban ez most összeomlani látszik.== Magyarul: Szart sem ér a mások becsapásával szerzett pénz (haszon).
Berecskereki
2015. szeptember 14. 08:51
A történelmi múltat vizsgálva felvetődik kérdésként a liberalizmus a gyakorlatban kinek/minek az érdekét szolgálta. Az egyén szabadságát, vagy rabszolgaságát jelentette? Netán a kettő együtt jelenik meg? Növelte, vagy csökkentette a kizsákmányolás fokát a természet, az egyén tekintetében? Ezzel kapcsolatban érdemes elolvasni a "A liberalizmus diszkrét bája és kettős természete" c. írást. http://alex-liberalizmus.nolblog.hu/archives/2013/09/12/A_liberalizmus_diszkret_baja_es_kettos_termeszete/ Elolvasva és elgondolkozva talán a napjaink eseményeire is rávilágít.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!