Hoppá: erről beszélt Szijjártó Péter és az USA új külügyminisztere!
„Ez a telefonbeszélgetés is megerősített abban, hogy küszöbön áll az új aranykor az Egyesült Államok és Magyarország politikai kapcsolatrendszerében” – emelte ki Szijjártó Péter.
Az amerikai Kongresszusban Magyarországról folytatott meghallgatás nem sikerülhetett rosszul a magyar kormány szempontjából, hiszen Kim Lane Scheppele rögtön klaviatúrát ragadott és dühös írást tett közzé.
„A keddi, az amerikai Kongresszusban Magyarországról folytatott albizottsági meghallgatás nem sikerülhetett rosszul a magyar kormány szempontjából. Ez már csak abból is látszik, hogy az eseményt követően a hazai közjogi rendszer egy oly szakavatott elemzője, mint Kim Lane Scheppele rögtön klaviatúrát ragadott és dühös írást tett közzé. Na, most persze kivételesen nem (csak) a »magyar közállapotokat«, hanem az amerikai képviselőházat, annak érintett albizottságát, azon belül is annak republikánus tagjait állítva pellengére.
A meghallgatás ugyanis – híven a vonatkozó kongresszusi eljárásokhoz – a következő koreográfiát követte: az albizottság republikánus elnökének meghívására »tanúként« megjelent a testület előtt négy »szakértő«, akik a maguk »szakterületéről« beszámoltak a testület kilenc – republikánus és demokrata – tagjának. Az albizottság tagjai azonban nem csak kérdeztek, hanem megnyitó-beszédeikben, illetve a „szakértőkkel« folytatott eszmecsere során maguk is kifejtették nézeteiket Magyarországról, illetve az amerikai-magyar kapcsolatokról. És persze ez volt az, ami annyira felháborította Scheppelét, akit – minden viccet félretéve – nemes egyszerűséggel csak »a magyar alkotmányjog szakértőjeként« szoktak emlegetni (már azok, akik ezt tényleg el is hiszik).
Az nyilván az amerikai belpolitikai adok-kapok része – nahát, ott is van ilyesmi? –, hogy Scheppelének most már nem csak a magyar közjogi berendezkedéssel, illetve a kormánnyal van baja, hanem a Kongresszussal és a republikánus képviselőkkel is, akik ilyen »rosszindulatú« és »egyoldalú« vitát mernek rendezni a kérdésben. Persze Scheppele most is nagy mellénnyel próbálja osztani az igazságot és kioktatni az egyébként – vélhetően a magyar kormány kinti lobbistájának, Connie Mack-nek köszönhetően – egészen jól felkészült képviselőket. Ted Poe, texasi republikánus képviselő például azon »értetlenkedett«, hogy miért probléma a kritikusok számára az Alaptörvény »Isten, áldd meg a magyart” kezdősora. Na, Scheppele megmondja, hogy miért. Hát azért, mert »az alkotmány csak a >>magyarok<< kifejezést használja, mely csak a magyarokat jelenti, a többi nemzetiséget nem. Szóval a preambulumban megidézett alkotmányos hatalom (sic!) nem említi a zsidóságot, a romákat és más magyar állampolgársággal rendelkező nemzetiségeket, miközben a nem Magyarország területén élő magyarokat igen – pedig nem is rendelkeznek állampolgársággal. Ez tehát a problémánk, nem Isten említése«.
Igazából kommentálni sem lenne méltó mindezt – ha a Scheppele nem magas lóról beszélne, oly pózban, mintha ismerné az egésznek a hátterét.”