Az autokratikus rendszerekről

2015. május 13. 17:33

A „Nyugat” ideológiai révületében olyan pökhendi és kiélezett, fekete-fehér kettősségben látja a világ eseményeit, mint egykor a kommunizmus az osztályharcot.

2015. május 13. 17:33
P.F.J.
Urtica

„Az autokratikus rendszereknek is lehet igazságuk attól függetlenül, hogy azok politikai rendszere nem időtállók Európában. A liberális demokráciák itteni helyénvalósága pedig nem azok mindenkori és feltétlen »igazságmonopóliumából« következik. Aki pedig ezeket összemossa, az abszolutizál, minden megoldást és alkalmas módszert egy berendezkedéshez, minden rosszat és helytelent az attól eltérőkhöz köt. A »Nyugat« ideológia révületében olyan pökhendi és kiélezett, fekete-fehér kettősségben látja a világ eseményeit, mint egykor a kommunizmus az osztályharcot. Az erkölcsi fölény érzete nem ad okot arra, hogy a nem demokratikus országok esetleges versenyelőnyét vagy sikerét moralizálással kicsinyítsük.

Mikor valaki belső kritikát fogalmaz meg azzal a politikai közeggel szemben, aminek előmozdítása saját érdeke is, akkor nem az »árulás«, hanem a jövőről való vita az, ami a szereplőt motiválja. Persze ez nem jelenti feltétlenül az igazát. Nem jelenti azt sem, hogy a vita végén egyezség történik. Az viszont biztos, hogy egy gondolatvilág válságai közepette új nézőpontok megfogalmazása nem eretnekség. A nem demokratikus országok sikere egy tapasztalat, nem pedig létük vagy feljebbvalóságuk magyarázata.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2015. május 14. 07:36
Európa legnagyobb politikusai (Churchill, De Gaulle, Adenauer,a "Vaslady") sorra megkapták, hogy autokratikus eszközökkel regnáltak. A liberális demokrácia a középszer vagy az alatti politikusok táptalaja.
egyetmondok
2015. május 13. 20:59
" A »Nyugat« ideológia révületében olyan pökhendi és kiélezett, fekete-fehér kettősségben látja a világ eseményeit, mint egykor a kommunizmus az osztályharcot. Az erkölcsi fölény érzete nem ad okot arra, hogy a nem demokratikus országok esetleges versenyelőnyét vagy sikerét moralizálással kicsinyítsük. " -- ez igaz,ezzel nagyon is egyetértek,ám ennek a világon semmi köze ahhoz,hogy a nyugati országok államhatalmi berendezése a liberális demokrácia. Hogy a nyugatiak mit gondolnak (tán a szerző tudja,hogy az összes nyugati mit gondol,jó neki ,de nagyon...)a saját államhatalmi berendezésükről,az éppen akár lehet ilyen is,ez azonban nem az államhatalmi berendezés,hanem az,hogy ki mit gondol róla nyugaton.
madarasi.abel
2015. május 13. 19:00
"Mikor valaki belső kritikát fogalmaz meg azzal a politikai közeggel szemben, aminek előmozdítása saját érdeke is, akkor nem az »árulás«, hanem a jövőről való vita az, ami a szereplőt motiválja." Kritikát megfogalmazni egy dolog. Unortodox, illiberális demokráciát építgetni azért teljesen más tál tészta. És ne beszéljen senki nekem az autokratikus rendszerek sikeréről: a világ első tíz állam berendezkedése (GDP/kopf) igenis demokrácia mind a mai napig. És köszönik szépen, jól vannak.
OberEnnsinnen
2015. május 13. 18:57
Tény: van fejlett, virágzó autokrácia és fejlett, nem annyira virágzó - negatív népszaporulat - liberalizmus. És van: kőkemény diktatúra, amely autokráciában létezhet és van fejletlen liberális demokrácia, pl. Közép- és Dél-Amerika sok országában, Ázsiában, Afrikában, a korrupció és az emberi méltóság soha nem tapasztalt mélységeivel. Amit alapul vettem: Autokrácia: egypártrendszer, esetleg több párt, de nem szabad választás. Liberális demokrácia: többpártrendszer, szabad választás, de sok esetben a rivális pártok nem kínálnak eltérő alternatívát, céljuk a hatalom, a korrupción keresztül az állam leigázása. Erről szól a történet. Ami még lényeges: sokkal több országban van liberális demokrácia, tele negatívumokkal, mint autokrácia, az emberi jogok szűk értelmezésével. Már csak azt kell eldönteni: az emberi méltóság helyzete mit mutat?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!