A keleti (és déli) „nyitás” nem nyugati „zárás”

2015. március 09. 20:53

Az Orbán-kormánynak nagy gondot kell fordítania arra, hogy a nyilvánosság s főleg a jobboldali, nemzeti szavazói bázis felé az eddigieknél sokkal mélyebben és alaposabban magyarázza el a külpolitikai paradigmaváltás lényegét.

2015. március 09. 20:53
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Fricz Tamás blogja

A gazdasági érdekek látványos előtérbe kerülése a külpolitikai, nemzetközi viszonyokban ma sem jelenti, nem jelentheti az eltérő értékek, hagyományok, normák semmibe vételét, a gazdaságnak való »beáldozását«. Másképpen szólva az érdekeinket egyeztetjük, az értékeinket pedig megvédjük. Amikor Orbán Viktor az illiberális rendszerek sikereiről beszélt, akkor nyilvánvalóan ezen országok gazdasági sikereit hangsúlyozta s nem pedig a politikai rendszerük nagyszerűségét. Mi közép-európai országként – Szűcs Jenőt megint ideidézve – a nyugati parlamentáris demokráciák modelljében hiszünk, semmi okunk arra, hogy ezt másképp gondoljuk, mind a külpolitikában, mind a belpolitikában.

Ugyanakkor az Orbán-kormánynak nagy gondot kell fordítania arra, hogy a nyilvánosság s főleg a jobboldali, nemzeti szavazói bázis felé az eddigieknél sokkal mélyebben és alaposabban magyarázza el a külpolitikai paradigmaváltás lényegét. A keleti – vagy a déli – nyitás önmagában vett hangsúlyozása nem elég ehhez. Az oroszokkal, Putyinnal való »barátkozás« ugyanolyan félreérthető lehet a Szovjetunióval szembeni gyűlöletét ma is magában hordozó antikommunista nemzeti szavazóknak, mint mondjuk az azerbajdzsáni Aliyev, illetve a kazahsztáni Nazarbajev elnökökhöz való közeledés is. Egyik ország politikai rendszere sem követendő minta – sőt! –, ezért különösen erőteljesen jelezni kell a magyar közvélemény előtt, hogy itt kizárólagosan gazdasági, érdekalapú közeledések és egyeztetések zajlanak – »keleti nyitás« címszó alatt.

A kormánynak látnia kell, hogy nem evidensek és magától értetődőek az új külpolitikai »mozgások«, a paradigmaváltás; ennélfogva a kormány tagjainak sokkal »bőbb lére« eresztve kell ezekről érvelnie, beszélnie a közvélemény előtt – a kétoldalú külkereskedelmi mérlegadatok felsorolása önmagában kevés. Másképpen szólva, többet kell törődni a jobboldali szavazótábor lelkületével, félelmeivel, fenntartásaival, őrzött értéktudatával. A különféle »bejelentések« mellett ott kell, hogy sorakozzanak az érvek, az értelmes magyarázatok a megváltozott világhelyzetről és annak következményeiről.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kispufi
2015. március 10. 13:51
szarpofozás. egy fokkal jobb csak a gfg-i újraértelmezésektől.
A helység galagonya
2015. március 10. 11:01
Eljön még az idő, amikor Orbán a kibontakozást a botswanai útlevélben fogja látni. Az lesz az ő személyes déli nyitásának az eszköze.
Pinter68
2015. március 10. 09:36
Szép, magvas gondolatok a megfontolt külpolitizálásról. Csak sokat ront a hitelén, hogy olyan valaki mondja, aki nemrég még a hanyatló nyugatról beszélt ugyanilyen meggyőződéssel és istenítette a keleti nyitás politikáját. Mert hogy akkor az volt a kurzus, amihez igazodni kellett. Most meg emez. Mikor tűnnek végre el a közéletből ezek a megélhetési köpönyegforgatók?
Tündér_Lala
2015. március 10. 08:36
Kéremszépen van ennek értelme. A globalizmus agylövéseivel nem tudunk mit kezdeni, tehát meg kell próbálnunk a hasznunkra fordítani (az oldalvízen) annak folyamatait. A globális tőke a munkabéren, a környezetvédelmi és munkajogi szabályok hiányán akar keresni. Délkelet-Ázsiában már elkezdtek nőni a bérek és kényszerű módon az egyéb szabályok is ki fodnak alakulni, különben megfulladnak. (Ezért tudunk idecsábítani termelést). A tőke tehát megpróbál majd olyan területeket keríteni ahol tényleg aprópénzért lehet dolgoztatni. Afrika ilyen terület. Meg fognak jelenni vaskezű diktátorok, akik a törzsi villongásokat letörik és rendet csinálnak, megágyaznak a beruházásoknak. Ebből, ha odafigyelünk nekünk is hullhatnak morzsák a vízügyi, energetikai és egyéb infrastukturális rendszerek létrehozásából.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!