„A Fidesz egyik első lépése volt, hogy megszűntette a titkosított mágnesszalagok feldolgozását felügyelő Kenedi-bizottságot, azzal az indokkal, hogy a kormány »dolgozik« egy törvénytervezeten, amely nyilvánosságra hozná az ügynöklistákat, így »okafogyottá« vált a Kenedi által vezetett civil szakértői csoport.
Ebből a törvényből aztán semmi nem lett, még tervezet sem érkezett a Fidesz részéről. Schiffer András 2012 februárjában terjesztette be saját javaslatát, amit akkora kormánypárti frakciók döntő többsége leszavazott. Még az MSZP is támogatta Schiffer törvényjavaslatát, valószínűleg azért, mert aki korábban érintett volt a szocialisták közük az ügynökkérdésben, az már valószínűleg teljesen kikopott a párt vezetéséből. A Fidesz akkori frakcióvezetője, Lázár János 2012 tavaszán megígérte, hogy a kérdést a hamarosan megalakuló Nemzeti Emlékezet Bizottsága fogja rendezni, amely javaslatot fog tenni az ügynökakták feltárására. Nem meglepő módon a fideszes sóhivatal a mai napig semmi érdemlegeset sem tett. Itt tartunk jelenleg, a rendszerváltás után 25 évvel.
Kényes téma
Az ügynökmúlt feszegetése, mint politikai fegyver nem egyedülálló dolog a rendszerváltás utáni magyar történelemben, elég csak Medgyessy Péter esetére gondolni, akiről csak a miniszterelnöksége idején derült ki, hogy a Belügyminisztérium III/II-es ügyosztályának a tisztje volt. Orbán Viktornak nem csak azért kínos, hogy ezek az akták a harmadik kormányzásának kezdetén még mindig titkosak, mert a Fidesz oly sokszor megígérte az ügynöklisták nyilvánosságra hozatalát. Kínos azért is, mert az Orbán-Simicska háború legújabb frontjában az egykori üzlettárs őt magát is meggyanúsította azzal, hogy jelentett róla. Ezt az állítást Orbán érdekes módon azóta sem cáfolta meg egyértelműen.”