Ahogy az orbánizmus megölte a polgárságot

2015. március 23. 13:38

A „polgári kormány” természetesen polgári a legkevésbé sem volt, ahogy a hívei nagy része sem. Állam és a hagyományos állami hajbókolók találtak ismét egymásra.

2015. március 23. 13:38
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk
„Ha a kezdeti polgári konzervativizmus termék lehetett, akkor nyilvánvalóan az volt a populizmus is. Orbán számára semmivel nincsen nagyobb igazságértéke ennek, mint a valamikori »konzervativizmusának«, vagy ha már itt tartunk, a még valamikoribb liberalizmusának. Többször megírtam már, hogy Orbán politikai karrierjének egyetlen egy folyamatos kerékvágása van (a nyilvánvaló hatalomimádaton túl), ez pedig a radikalizmus – amely azoknak a sajátja, akik a politikai eszméket kizárólag a politikai hasznuk tükrében szemlélik. Orbán radikalizmusa (amennyiben minden felvett ideológiadarabból – elsősorban talán a személyes beállítottsága miatt – kinyeri annak legszélsőségesebb formáját, feltrancsírozza, kisajtol belőle minden politikai lehetőséget, majd eldobja azt) több áldozatot szedett a 25 év alatt eszmékben, emberekben és anyagi erőforrásban, mint bármilyen más hazai politikai beállítottság, program. De a legfontosabb veszteségének én a polgárság és a polgári eszmék meghamisítását érzem.

Mivel a hazai polgári hagyomány igen gyenge, Orbánnak tulajdonképpen nem került nagy erőfeszítésébe maga mögé állítania a történelmi dzsentri, a kádárista »kibekkelők« (a.m. kollaboránsok) és a karrierista amorálisak meghatározó csoportjait, akikkel sikerült elhitetnie, hogy tulajdonképpen ők a polgári létforma örökösei és fenntartói ebben az országban. (Ahelyett, hogy éppenséggel óvta volna őket ettől a fajta önelégültségtől, és alkotásra sarkallta volna őket.) Olyannyira sikerült elhitetni velük azt, amik nem voltak, hogy ezek se a koronaúsztatáson, se az állami lakáshitelezésen, se a második Orbán-kormány durván méltánytalan állami patronázsán, se a keleti politikáján, se az egekbe szökő állami korrupción nem akadtak fönn, sőt – mivel az értékeik éppen olyan bizonytalanok, mint Orbáné – úgy gondolták, ez mind része lehet az új polgári világnak. Ami jár, az jár. De a »polgári kormány« természetesen polgári a legkevésbé sem volt, ahogy a hívei nagy része sem. Állam és a hagyományos állami hajbókolók találtak ismét egymásra.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
népoldali56
2015. március 24. 10:18
Enneka fószernek büdös a koronausztatás... Persze ilyet polgár nem igényel. "Polgár" liberolis,eu-hivő,pc beszédű idomitott lény,ki alig várja hogy feltünjön a Messiás ,aki álpártjával meghóditaná nem létező polgári rétegeket,és közben egy föderalista, ajuropa közveteln elökészitöje lehetne,a Nagy Terv szerint... Kilóg libsi pata...
Wendriner
2015. március 23. 18:33
Színt vallhatna már az a szerkesztő , aki ezt az idiótát minden nap szemlézi.
kjkj945
2015. március 23. 17:43
Béndek az álpolgár. A béndekizmus nem katekizmus.
Tintamin
2015. március 23. 15:56
Aki polgár, az független, saját értékrenddel rendelkezik, szabadon gondolkodó. Namármost ezek egyike sem jellemző a fideszesekre: 1. Eleve nem tudnak gondolkodni (ha tudnának, elsírnák magukat, hogy fideszesek). 2. Saját értékrendjük nem lehet, mert akkor ezt a köpönyegforgató tolvaj bandát képtelenek lennének támogatni. 3. Függetlenek pedig végképp nem lehetnek: valamilyen módon az állam csecsén lógnak, vagy egyszerűen csak az elcseszett életük irányítását képtelenek a saját kezükbe venni. Ennyi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!