A demokrácia tekintetében

2015. február 03. 10:34

A nem megélt, nem képviselt liberalizmust és demokráciát magára hagyják, azaz elárulják. Ellenfelei és állítólagos barátai egyaránt.

2015. február 03. 10:34
Seres László
Seres László
hvg.hu

Merkel több ponton is érzékeltette, hogy a demokrácia tekintetében nem tud mit kezdeni Orbán államával. »Ha egy kormány széles többséggel rendelkezik, akkor a média, a társadalom és a civil szféra szerepét is értékelni kell« – jelentette ki, nem mulasztva el felhozni a német befektetők panaszát sem (»szeretik, ha megbízható keretfeltételekkel találkoznak«). Ezt jól tette. Danke, Deutschland.

Párbeszéd és tekintettel levés a társadalom egészére, a civil szféra és a média szabadságának komolyan vétele, joguralom és jogbiztonság a befektetések és végső soron az egész piacgazdaság, értsd, egy szabad társadalom alapjának védelmére – mindezt úgy tudta Merkel előadni, hogy nem csúszott az ellenzék által elvárt Európai Mutti szerepbe.

A politikai és civil ellenzék ilyet hiába is várt volna, hiszen eddig - nagyon kevés kivételtől eltekintve - nem volt képes liberális demokráciát követelni. Illetve követelni talán igen, de megélni, képviselni nem. Márpedig a nem megélt, nem képviselt liberalizmust és demokráciát magára hagyják, azaz elárulják. Ellenfelei és állítólagos barátai egyaránt.

Közhelyek tucatjaival lehetne előjönni arról, hogy a liberális demokrácia természetesen nem a klasszikus, piacpárti (vagy akár a baloldali) liberalizmus eszméjének, politikai filozófiájának a dominanciáját, »privilégiumát« jelenti, hanem a szabadságon nyugvó közösségi akarat intézményesítését, amely bármely ideológiának szabad teret biztosít. A hatalom kontrollját, elszámoltathatóságát, az egyéni jogokon, a magántulajdonon, a szabad választásokon és a hatalmi ágak szétválasztásán alapuló társadalmat. Demokrácia azonban kétségkívül van nem liberális is - willkommen in Ungarn.

A nem liberális demokrácia lehet tekintélyelvű, mint a szingapúri, lehet káotikus, mint az ukrán, lehet nem demokrácia, mint az orosz, és lehet kiüresedett, mint éppen a miénk. A kiüresedettség okát pedig hiába keressük kizárólag a mostani kormánypárt berkeiben, bár a Fidesz kétségkívül Guiness-rekord mennyiségű energiát fektetett ebbe a kiüresedésbe. Viszont hozzátette ehhez a magáét a baloldal is, amely kizárólag az intézmények elégséges működésére figyelt, de gondolatok híján semmit nem invesztált az egyénre alapuló, öngondoskodó, szabad és innovatív jövőbe.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kitiltott
2015. február 03. 23:06
De ez sem rossz...amerikai pénzen ők jönnének vissza : https://www.youtube.com/watch?v=XglUFaykC08
kitiltott
2015. február 03. 23:05
én úgy gondolom a magyarok nagy többségének a 2002-2010 közötti "Liberális Demokrácia"a kardlapos lovasrohammal és a fejre célzott gumilövedékkel ,16 éves lányok meztelenre vetkőztetésével, kékvizsugarával hogy a tüntetés után is belehessen azonosítani kit kell megverni.. 2006 őszén már bizonyított.. ezt csak azok a balfaxok kérdőjelezik meg akiknek érdekük volt kimosdatni a Gyurcsány kormányt a világ előtt..mint például a HVG nek és a többi eligazított médiának Szóval ezért nem kérünk mi a "liberális demokráciából". ha valaki nem értené nézze meg ezt a demokratikus intézkedés sorozatot.. https://www.youtube.com/watch?v=ILGND92hgqc vagy ezt https://www.youtube.com/watch?v=7hROyOLvM0k
Agricola
2015. február 03. 13:49
A fékek és ellensúlyok kérdéséhez: Maga az 1989-es Alkotmány, melynek létrehozásában Tölgyessy részt vett semmiféle parlamenti felhatalmazást nem kapott, rengeteg féket és ellensúlyt tartalmazott, ami gyakorlatilag lehetetlenné tette a kormányzást a szabadon választott kormány számára, annyira gyatra lett, hogy az első szabad választások után azonnal módosítani kellett az SZDSZ-MDF paktumban, A jármű hasonlattal élve egy járműnek nemcsak fékre, de motorra is szüksége van ahhoz, hogy funkciójának megfeleljen, azt teljesíteni tudja!
Agricola
2015. február 03. 13:41
Ahogy a létező szocializmusban is beszéltek jobboldal és baloldali elhajlókról a magyarországi neoliberálisoknak is voltak szélsőséges elhajlói, az anarchia irányában. Eszes eszdéeszeseink túlteljesítették az abnormát, überelték Milton Friedmant is, az állam elhalásáról, az „éjjeliőr Államról” ábrándoztak. Nálunk az úgynevezett „Emberjogászok” beleszerelmesedtek a fékek és ellensúlyok teóriájába. Vannak sokan befolyásos alakok, akik azt mondják, hogy még több féket és ellensúlyt kellene beépíteni az Igazságszolgáltatásba. Hogyan lehet ennyi mindent megúszni, ami az intellektuális bűnözés kategóriájába sorolható? Ez úgy lehetséges, hogy az elvtársak egyben liberális jogvédők is, akik törvényhozói pozíciókba jutva rengeteg féket és ellensúlyt építettek be az igazságszolgáltatás gépezetébe, ami csaknem kockázatmentessé tette a zavarosban halászást, az intellektuális bűnözést. A rendszerváltás hajnalán jogalkotóink mintha átestek volna a ló másik oldalára és arra törekedtek, hogy megalkossák a Föld egyetlen tökéletes jogállamát. Szorgalmat és fáradságot bevetve nyakló nélkül építették be a fékeket és ellensúlyokat. Ez a jogszolgáltatás hatalmas lelassulásához vezetett, ami aláássa a jogbiztonságot. A Szabad Európa rádió szlogenje volt: Isten malmai lassan, de biztosan őrölnek! Az intellektuális bűnözés területén a magyarországi jogszolgáltatás még ennél is lassabban működött, és nagyon bizonytalanul őrölt. A hirhedt primitív Tocsik ügyben, vagy a Posta bank ügyben évtizeden túlnyúló ügyek és enyhe itéletek bátorítják az intellektuális bűnözőket, azt az érzést ébresztve bennük, hogy az intellektuális bűnözés kockázata csekély.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!