Francesca ismét alapos és zseniális!
Ezt ismét muszáj elolvasnia mindenkinek, és kéretik terjeszteni.
A Fidesz–KDNP pártszövetség tehát ellenfél nélkül maradt, és ismét kétharmados többsége van a parlamentben. Így a különböző, egymással rivalizáló gazdasági és egyéb, egzisztenciális érdekek is a Fideszen keresztül próbálnak meg érvényesülni.
„– A balliberális média szerint a Fidesz annyira erős, az ellenzék pedig annyira gyenge, hogy a kormánypártnak nincs ellenfele, ezért az erős emberei egymással háborúznak.
– A balliberális médiának az egyetlen reménysugarat az jelenti, hogy a Fidesz az ő oldalukról fenyegetőnek és mitikusnak tartott egységét megbomlasszák. Az előző négy évben az volt a helyzet, hogy az utódpárti ellenzék, saját magát kirekesztve, lesétált a pályáról. Intellektuálisan, morálisan, szervezetileg is összeomlott, témaválasztását, stílusát tekintve pedig versenyképtelenné vált. Azt a hibát is elkövették, hogy saját hazájukat a nemzetközi fórumokon rendszeresen feljelentették. Így a közvélemény szerint is külső hatalmak kiszolgálóivá váltak, ahogy ez mindig is jellemző volt rájuk, tisztelet a kivételnek. A választások pedig bebizonyították, hogy ezzel az ellenzékkel a saját szavazóik sem mennek sokra. A Fidesz–KDNP pártszövetség tehát ellenfél nélkül maradt, és ismét kétharmados többsége van a parlamentben. Így a különböző, egymással rivalizáló gazdasági és egyéb, egzisztenciális érdekek is a Fideszen keresztül próbálnak meg érvényesülni. De ennek semmi köze nincs a párton belüli személyi ellentétekhez, alapvető politikai különbségekhez, amelyek – Fodor Gáborék 1993-as kilépése után – soha nem léteztek, és most sincsenek.
– Ismerve az ellenzék gyengeségét, miért volt szükség a fővárosi önkormányzati választási szabályok módosítására? Ez egyértelműen megint az összefogásba hajtja bele a baloldali pártokat, s ők ezt kényszerítésként élik meg.
– Ezt a logikát soha nem értettem.
– Az ő érveik szerint nem lesz más választásuk, kerületenként fel kell sorakozniuk egy polgármesterjelölt mellett, miközben ők több helyen külön méretnék meg magukat.
– De a polgármesterek megválasztásának módjához nem nyúltunk hozzá. Az egy ideológiai oldalhoz tartozó pártokat együttműködésre kényszerítette az eddigi rendszer is, hiszen a relatív többséget megszerző párt vagy pártszövetség mindent vitt az önkormányzatokban. Ezt viszont 1994-ben a Horn–Kuncze-féle MSZP–SZDSZ-koalíció iktatta törvénybe puccsszerűen, közvetlenül az önkormányzati választások előtt. Ha tehát az ellenzéknek problémája van azzal, hogy össze vannak »préselve«, akkor ezt köszönjék meg saját maguknak, húsz évvel ezelőtti elődeiknek.”