Félreértelmezés felsőfokon

2014. július 31. 17:02

Az új rendszer sarokkövei természetszerűleg (nemzet, család, munka, közösségelvűség, teljesítményhonorálás, stb.) szemben állnak az „SZDSZ-es rendszer” moráljával, de ettől még nem lesznek antidemokratikusak.

2014. július 31. 17:02

„Az illiberális (továbbra is értsd: »nem SZDSZ-es«) demokratikus politikai rendszer tehát természetesen nem morálok nélküli politikai rendszer. Elvek, pontosabban morális tartalom ugyan az »SZDSZ-es rendszerben” is volt, nem pontosan definiált, »liberális« értéktartományba helyezett absztrakciókként, amelyek sokszor a többségi akarattal szemben is súlyos sarokköveket fektettek le a politikai rendszerben. Az új rendszer sarokkövei természetszerűleg (nemzet, család, munka, közösségelvűség, teljesítményhonorálás, stb.) szemben állnak az »SZDSZ-es rendszer« moráljával, de ettől még nem lesznek antidemokratikusak. Ilyesmit politikai számításból – egyébként láthatóan zsákutcás politikai számításból – legfeljebb csak az »SZDSZ-es rendszer« ma is aktív hazai és külföldi hívei állítanak. A választók viszont mintha nem igazán osztanák ezeket az »úgynevezett aggodalmakat«, a »hivatásos rettegést«, és nem gondolják azt sem, hogy az »SZDSZ-es rendszer« minőségét tekintve bármiben is inkább az élen járt volna.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2014. augusztus 01. 12:36
Dani,te tényleg egy putyini országban élnél szívesen??
hogymikvannak
2014. augusztus 01. 11:59
Az 1989. augusztus 26-i számban közölt interjú egyébként is csupa érdekességet rejt: a különböző világnézetek és emberi jogok egy teljesen más értelmezésébe enged betekintés az akkori Orbán Viktor. - Miből él? - A Soros Alapítványtól havi 10 ezer forintos ösztöndíjat kapok, ehhez jön még a Századvég Kft.-től havonta 5-10 ezer forint szerkesztői honorárium. Idézetek, 1989 – 1993 Ha a választásokon csak pártok indulhatnak – amit helytelenítenék -, akkor kényszerűségből talán létre fogunk hozni egy választási pártot, amit azonban a választások után sürgősen feloszlatunk. [...] A hozzám legközelebb állók, Kövér László és Fodor Gábor velem együtt egyfajta szociálliberális meggyőződésűek. A Századvég című lapunknál ugyanakkor dolgoznak olyan reformkommunista szerkesztők is, mint Stumpf István és Wéber Attila. .... …vannak-e garanciák arra nézve, hogy az egyházak nem avatkoznak be közvetlenül a politikai életbe, nem gyakorolnak közvetlen befolyást az államra? Ez a kérdés. (Parlamenti jegyzőkönyv, 1991. július 4.) Én úgy gondolom, hogy a mai magyar politikai helyzetben az, hogy az állam költségvetési támogatásban fogja részesíteni évente az egyházakat, az kifejezetten függőségi viszonyt teremt az állam, egyház viszonylatában. (Orbán Viktor parlamenti beszéde, 1991. július 4.) “Elöljáróban hadd jegyezzem meg, hogy a liberális szó helyett inkább a szabadelvűt használom, hiszen vidéken semmit nem értenek abból, ha azt mondom, liberális.... Idézetek beszédeiből, 1990-1994 A Fidesznek igenis van elvi kiindulópontja… a modern XX. század végi liberalizmus. Egyszer már volt részünk ilyen mocskos kampányban, ahol lezsidózták és lekommunistázták az ellenzéket. Ennek azonban egyszer s mindenkorra vége.... Ennek az országnak a sorsát csak egy polgári középerőkből álló kormány tudja megnyugtatóan rendezni. Olyan polgári liberális kormány, amely… nem enged sem egy jobb-, sem egy baloldali etatista gazdaságpolitika csábításának. Csak egy ilyen liberális kormány látszik alkalmasnak arra, hogy megértesse a polgárokkal, hogy a privatizáció lehetőség, hogy meggyőzze őket arról, hogy minden olyannyira várt intézkedés – legyen szó nyugdíjról, gyedről, családi pótlékról, munkanélküli-segélyről – csak akkor lehetséges, ha előteremtjük hozzá a szükséges pénzt. Márpedig pénz csak piacgazdaságban terem, pénz és piac pedig nincs a pénzforgatáshoz értő vállalkozók, tőkések nélkül… Hangulatkeltés folyik a bankárok, a bankok, a pénztőke és a nemzetközi pénzügyi intézmények ellen… Egy liberális kormány képes lesz arra, hogy kíméletlenül szembeszálljon ezzel... ...Szeretném leszögezni, hogy a szocialista politikai gondolkodás és gyakorlati politika számunkra nem az ördögtől való…
kukagyerek
2014. augusztus 01. 10:12
"..de ettől még nem lesznek antidemokratikusak." ............ Nem bizony! Csak hát, a fidesz szájából álságosak.
Csakcsöndben
2014. augusztus 01. 06:20
A bibi csak annyi, hogy Orbán rendszerében mintha az egyén lenne az államért és nem az állam az egyénért. Kizárólag egy önállóan gondolkozni és cselekedni képes egyén vállalhat felelősséget a saját tetteiért. Az ilyenek, akik tényleg képesek önállóan gondolkozni és cselekedni, nagyon ritkák. Egy államnak meg kellene adni a lehetőséget, hogy minél több ilyen egyén lehessen. Az orbáni vízió egyáltalán nem erről szól, sőt, ez, mint fontos cél meg se jelenik benne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!