Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
Az ismételten elsöprő felhatalmazás miatt jóval nagyobb felelősség hárul a kormányra, és szinte minden azon fog múlni, hogy a kormánytagok komolyan veszik-e a miniszterelnöki intelmeket.
„Józan mértéktartást, erkölcsi minőséget és a háromharmad szolgálatát kérte most alakult kabinetjétől Orbán Viktor, a miniszterektől pedig hazaszeretetet, alázatot és szolgálatot vár el. Mindezt kétszer is hangsúlyozta, és erre nyilván jó oka volt.
Az ismételten elsöprő felhatalmazás miatt ugyanis jóval nagyobb felelősség hárul a kormányra, és szinte minden azon fog múlni, hogy a kormánytagok komolyan veszik-e a miniszterelnöki intelmeket. A »magas szakítószilárdság« mellett ugyanis önmérsékletre is szükség lesz, és nem lehet harcba menni csak a fiatalság jogán. Mindezt úgy összegezte Orbán Viktor, hogy »elitekre szükségünk van, de elitista kormányra nem«.
A kabinet előtt óriási kihívások állnak, és most jóval több a bizonyítási lehetőség, mint 2010-ben, amikor az államcsődtől kellett megvédeni az országot. Ma már túl vagyunk a gazdasági konszolidáción, a pénzügyek rendbetételén, a Nemzetközi Valutaalap hitelének törlesztésén, így az építkezésé lehet a következő négy esztendő. Végre előre lehet tekinteni, és az előző ciklus munkájára alapozva az Új Széchenyi-tervben is leírt stratégia megvalósításáért dolgozni. Mert a kormányfői beszédben is elhangzott értékek betartását és a miniszterek munkáját az eredmények fogják minősíteni. Hatalmas lehetőség, amely talán egyszer ha adódik az életben. Éppen ezért lesz nehezebb ciklus, mint az előző.
Ismét meggyőző politikai fölény és a választók bizalma (a határon túliaké is) áll a kormány mögött, amely a konszolidáció lezárultával végre megengedheti magának, hogy a stabil alapokon az építkezésre koncentrálhasson.”