„Na most az van, hogy Magyarországon nincs baloldali értelmiség. Ezt nyugodtan állíthatjuk, hisz akárhogy vizslatja az ember fia a mérvadó baloldali lapokat, az Orbán-átkokon, az origózáson, és egyéb napi hisztiken kívül egyszerűen nincs bennük semmi. Főleg zavaró, hogy amikor a komplett »fejlett nyugati baloldal« épp teljesen felpörgött, és egy bő hónapja azon megy a témázás, hogy »feltámad a szocializmus«, valahogy se a Népszabiban, se az Indexen, sehol nem szerepel Thomas Piketty neve.
Thomas Piketty egy francia közgazdász, akinek nemrég jelent meg »A 21. századi tőke« című műve, ami valószínűleg azért kerüli el a megújulni csupán a kreatív reklámügynökségek és gif-gyárak reggeli meetingjein kívánó baloldalt, mert amit ír, az – leszámítva annak marxista elemeit – sacc per kábé megfelel ama bizonyos »unortodox gazdaságpolitika« tételeinek. Szóval, hogy értsük: Matolcsy és Orbán baloldali gazdaságpolitikájának gyümölcse és tapasztalatai egy fiatal baloldali francia közgazdász nézeteiben tükröződnek 2014-ben, és Amerikától Anglián át a komplett kontinensig mindenki azon agyal, amit Orbánék megcsináltak: hogyan lehetne a munka-alapú jövedelmek helyett a bankok, multik sosem létező spekulatív jövedelmét adóztatni, hogy az általuk teremtett, ám igazából »sosem létezett« pénzeknek a munkagazdaságba való áramoltatásával húzza ki magát a mocsárból Európa. Nagy vonalakban erről szól a könyv, és ugye ismerős? Extraprofit-megvonás, munka alapú gazdaság.
Hát igen, nem is kell csodálkozni, hogy a szanaszét újult magyar baloldal hallgat mint a sír. Ők réges-régóta az úgynevezett neoliberális gazdaságpolitikát követik, melyben olyan ortodoxok, mint egy szerb pópa. Amikor valaki valami mást mond, rögtön szólítják is nem létező talpasaikat, hogy azonnal vessék magukat Matolcsy és társai elé, és vessenek gátat az egyénieskedő nemzetgyilkosságnak, amit a jobboldal épp végrehajt. Az viszont, hogy valaki mást mondjon, nem szokott előfordulni.”