A Fidesz és a kétharmad

2014. április 04. 07:28

A kétharmados Fidesz-győzelem megakadályozása nem jelentené a kormányváltó összefogás pártjainak győzelmét, de tekinthetnénk úgy, mint egy újabb katasztrófa sikeres elhárítását. Ma Magyarországon ez sem kevés.

2014. április 04. 07:28
Rózsa Péter György
Népszava

A minősített többség hiánya megingatná a Nemzeti Együttműködés Rendszerének hivatkozási alapját, ugyanis nehezen lenne folytatható töretlenül a magyar választók döntő többségének támogatására hivatkozó propaganda. A kényszerű alkudozások révén a közvélemény szemében fölértékelődhetne az ellenzék szerepe, ami előbb-utóbb kikezdhetné a Fidesz-uralom megváltoztathatatlanságának mítoszát is. Ráadásul a kormány külföldön se hivatkozhatna többé »példátlan« fölhatalmazására. Márpedig, ha egyáltalán, a kétharmad éppen külpolitikai vonatkozásban jelentett a kormány számára némi »versenyelőnyt«. Orbán nem a Fidesz számára kedvező közvélemény-kutatási adatokon fölbuzdulva tűzte ki célul a kétharmad ismételt elérését, hanem eleve erre törekedett. Ne feledjük, hogy a minősített parlamenti többség elérését igencsak megkönnyítő választási rendszer alapvonalaiban már évekkel ezelőtt elkészült.

Az egyéni körzetek dominanciája eleve a legerősebb pártnak kedvez, de mindezt megfejeli az a szinte példátlan eljárás, hogy az egyéni győztes után is járhat »kompenzáció«, s akkor még nem szóltunk az önkényesen kijelölt körzethatárokról, a lista- és jelöltállítás anomáliáiról, s a választási eljárás egyéb csapdáiról. Orbán kötcsei beszédében világosan fogalmazott: »megvan a reális lehetősége annak, hogy a magyar politika következő tizenöt-húsz évét ne a duális erőtér határozza meg, amely állandó értékvitákkal, megosztó, kicsinyes és fölösleges társadalmi következményeket generál. Ehelyett huzamosan létrejön egy nagy kormányzó párt, egy centrális politikai erőtér, amely képes lehet arra, hogy a nemzeti ügyeket megfogalmazza - és ezt nem állandó vitában teszi, hanem a maga természetességével képviseli«. Márpedig a »nemzeti ügyeket« kétharmados parlamenti többség képviselheti a »maga természetességével«. Ne szépítsük: a kétharmados Fidesz-győzelem megakadályozása nem jelentené a kormányváltó összefogás pártjainak győzelmét, de tekinthetnénk úgy, mint egy újabb katasztrófa sikeres elhárítását. Ma Magyarországon ez sem kevés.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2014. április 04. 15:40
Soha többé Orbanisztánt!
1120
2014. április 04. 15:27
Na, ez is lejjebb adta... Egy agyonverésnél még a TKO is jobb, igaz? XD
bihari73
2014. április 04. 13:05
Ez most a "kapcsoltam" Rózsa Gyuri? Egyébként meg hova lett a győzelembe vetett hit, elvtársak?
Karakter
2014. április 04. 12:58
http://sonyo.blog.hu/2014/04/04/iq_harcosok Szinte mérni lehet a trió (Gyurcsány, Mesterházy, Bajnai) intelligencia hányadosának (IQ) csökkenő tendenciáját. A csökkenő tendencia és a választás napja felé történő közeledés között pedig szoros összefüggést látok. Minél jobban közelítünk a választás napjához, annál inkább csökken ez a szám. ....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!