Mi jöhet még az Unióból?

2013. április 19. 10:38

Ha az Európai Unió az integráció valamely újabb mérföldkövéhez közeledik, a demokrácia rendre a fejlődés bosszantó kerékkötőjének bizonyul.

2013. április 19. 10:38
labal
Gondola

„Az EU persze eddig sem vette túl komolyan a demokrácia elveit: legfőbb irányító szervének, az Európai Bizottságnak például igazi legitimitása soha nem volt. A bizottság kevés kivétellel a tagállamok politikai életének hulladéklerakójaként szolgál. Tagjai nem a választó polgárok bizalmából kerültek magas állásukba, a 27 ország kormányai küldik az odahaza már kiérdemesült vagy éppen fölösleges politikusaikat az egyesült Európa vezető szervébe. Elég csak Magyarország mai és előző bizottsági tagjaira – Andor Lászlóra és Kovács Lászlóra - gondolni. Az Európai Bizottság elnökei az első évtizedekben még  sorra nagyképességű, távlatos gondolkozású államférfiak voltak. Aztán Jacques Delors óta megállíthatatlannak látszik a hanyatlás. Mostanra eljutottak egy Demszky Gábor féle figuráig,  José Manuel Barrosoig, aki ugyanolyan szélsőbalos maoista volt fiatalkorában,  a portugáliai vörös szegfűk forradalmának mámorító éveiben és hosszúra nyúlt  utóéletében, mint Budapest levitézlett főpolgármestere ifjúkorában, a kádári diktatúra langymelegében. Telibe talált politikus a jobb sorsra érdemes unió kormányaként működő bizottság vezetésére.

Ha az Európai Unió az integráció valamely újabb mérföldkövéhez közeledik, a demokrácia rendre a fejlődés bosszantó kerékkötőjének bizonyul, amit ezért nyugodtan félre lehet hajítani. Ki ne emlékezne még a híres huszárvágásra, amikor Sarkozy akkori francia elnök ötletével belefojtották az első európai alkotmány jóváhagyását a 400 millió választópolgárba. Elvetette a népszavazás az évekig kotyvasztgatott alkotmányt Franciaországban és Hollandiában?  Akkor kár is tovább kérdezgetni a tagállamok népeit, a francia elnök bedobta, hogy nevezzék át az egészet lisszaboni szerződésnek – máris nem kell hozzá népszavazás...

Az uniónak van persze közös parlamentje is. Ezt ugyan választják már, nem úgy mint az első években, de érdemi beleszólása az unió szekerének irányításába alig van. Talán jobb is így. Ha elnézzük azt a gyalázatos rágalomhadjáratot, amit a szocialista, liberális, zöldpárti pártcsoportok összefogva folytatnak a gyengének és megfélemlíthetőnek vélt magyar kormány ellen már több mint egy éve, ahol a vádaskodásokban a felfuvalkodott gőg vetekszik a tudatlansággal, akkor nem sok illúziónk marad az egyesült Európa demokratikus értékeit illetően.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bookmark
2013. április 19. 12:19
A gazdasági krízis előtt az EU, meg Brüsszel egy távoli bürokratikus valami volt. Nagyon fent horda az orrát, de közvetlen hatása nem volt az emberek életére és így nem is vették a fáradtságot arra, hogy utána nézzenek annak, hogy mi folyik ott. az első komoly gond a tej-quota miatt robbant ki, de mivel ez egy szűk réteget érintett és továbbra is lehetett tejet kapni a boltban ez még nem verte ki a biztosítékot. Aztán jött a görbe uborka és a csirke ketrec kérdése, ami már némileg irritálta a nem érintett átlag lakost is. Aztán jött a krízis és az eurokraták egyre másra veszítik el a felkent, magasságos és méltóságos megjelenést. Azt, hogy a tagállamok törvényeinek 80%-át már Brüsszelben hozzák , csak most lett világos az átlag europer lakos számára, amikor kiment tüntetni, hogy mentsek meg őket és változtassanak meg egy törvényt a helyi kormány meg beintett, hogy nem lehet, mert az EU-s jogszabály volt. Erről szólnak a kötelezettségszegési eljárások. Egy kormány nem ért egyet az EU jogszabállyal. Több ezer ilyen van éves szinten. Aztán jött az, ami már elérte a lakosság ingerküszöbét. A görögök miniszterelnök népszavazást akart és szabályosan letámadták Merkellel az élen azzal, hogy mit képzel. Le is váltották és odatettek egy teljesen illegitim ex-goldman-saxos szakértőt. Aztán leváltották Berlusconi-t is, aki most naponta röhög a Merkel képébe. A gazdasági krízisből az eurókraták nem képesek kivezetni az uniót, de játsszák a hatóságot és támadnak. Amíg csak minket támadtak kevés volt az ellenérzés a többiben. Aztán jutott a kioktatásból mindenkinek és lehullt a lepel arról is, hogy ki irányítja az EU-t. Német-francia tengely érdekei mentén nyírták ki a görögöket és a ciprusi bankszámlákat is. Az olaszoktól Monti beszedett 4 milliárd euró-t ingatlan adó formájában, amit oda is adott a Monte Paschi di Sienna banknak, amelyik német és francia mérgezett papírokat vásárolt fel. Innentől Montinak annyi volt.
Berecskereki
2013. április 19. 12:00
"Mi jöhet még az Unióból?" Májkrém. Marhamájból, mellé kiegyenesített uborka.
micream
2013. április 19. 11:43
az egy dolg, hogy az unióból mi jöhet, de grazbol mi jön?
popzene
2013. április 19. 11:30
No persze a Bizottság tagjait ugyanúgy megszavazták az európai parlamentben, ahogy Orbánt és társait az országgyűlésben. És ugyanúgy egyikük neve sem volt rajta a szavazócédulán. Barrosót és Redinget akkor választottátok meg, amikor a Fideszre szavaztatok az EP-választásokon. Ha valami nem tetszik, jövőre kaptok újabb lehetőséget.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!