Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A megfelelő módszer egyébként a devizahitelek azonnali és kötelező forintosítása lenne, és a veszteségek pontos számbavétele, a felek közötti igazságos megosztása.
„Igen, tudom, éppen valami ilyesmiről szólna az árfolyamgát rendszere, ahol az úgynevezett gyűjtőszámlán felhalmozódott összegek bizonyos részének terhét az általunk is javasolt egyharmad- egyharmad arányban viselné az adós, a bank és a közkassza. Csakhogy a legfrissebb statisztikák szerint a konstrukció közel négyszázötvenezres célközönségéből mindössze 63 ezren, azaz csak 16,4 százaléknyian léptek be a rendszerbe, az illetékesek minden igyekezete ellenére.
Pedig az okok pontosan láthatók, közülük is a legfőbb: a rendszernek a hozzá nem értők számára áttekinthetetlen volta. Hogy emiatt továbbra se bízzanak egymásban a felek, főként pedig a döntési helyzetben lévő, ámde csekély szakértelmük, hiányos érdekérvényesítő képességük miatt magukat kiszolgáltatott helyzetben érző adósok. Ezért aztán az állam korábbi próbálkozásaira (végtörlesztés, forintosítás) emlékezve inkább kivárnak, hátha lesz még valami jobb ajánlat, de legalábbis átláthatóbb, számukra is érthető konstrukció.
A megfelelő módszer egyébként a devizahitelek azonnali és kötelező forintosítása lenne (kivéve a devizában törleszteni tudók esetét), és a konstrukció lényegéből fakadóan eddig felhalmozódott veszteségek pontos számbavétele, a felek közötti igazságos megosztása. Így kellene tenni, hogy minden érintett megértse, a történetnek valóban itt a vége, nincs tovább mire várni, és bármiben is reménykedni!”