A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Kommunikációs igazgatósága tiszteli a Társaság a Szabadságjogokért civil szervezetet, és annak tevékenységét.
A TASZ-nál is jobban tiszteljük azonban a véleményszabadságot, a véleményszabadságnál pedig már csak két dolgot tisztelünk jobban, a jogállamot és a tényeket.
Öröm számunkra, hogy a TASZ által képviselt Sz. M. ügyében jogállami megoldás született. Olyan megoldás, amely ismét világosan rácáfol a véleményszabadságért aggódók aggodalmainak megalapozottságára.
Ugyanakkor az is meggyőződésünk, hogy egy demokráciában nem feltétlenül baj az, ha a tények ismerete befolyásolja a véleményeket.
A Sz. M.-hoz kapcsolódó hamis domainek és számlák ügyében a TASZ véleményformáló, ámde tényekben szűkölködő közleményéből kimaradtak az ügyészségi határozat legfontosabb megállapításai.
1. Az ügyészségi határozatból világosan kiderül, hogy „a domain nevek regisztrálásával kapcsolatban kiállított számla valótlan tartalmú”.
2. Az ügyészségi határozat világosan kimondja azt is, hogy Sz. M. által megjelentetett és manipulált képek „kétséget kizáró módon sértik Szalai Annamária becsületét”. „Az is egyértelmű, hogy a felvételek meghaladják a véleménynyilvánítással kapcsolatos […] jogok gyakorlását, túllépik azt a mértéket, amelyek elviselése a közéletben szereplők esetében a státusuktól elvárható.„
3. Az ügyészségi határozat kimondja azt is, hogy Sz. M. cselekedete „Mindezekre figyelemmel […] a Btk. 180. §-ának (1) bekezdésébe ütköző becsületsértés vétsége megállapítására alkalmas.”
4. Az eljárás csak azért zárulhatott le Sz. M.-ra nézve súlyos jogkövetkezmény nélkül, mert az ügyben az NMHH elnöke, Szalai Annamária nem tett feljelentést, és az ügyészségnek is úgy nyilatkozott, hogy Sz. M.-jal szemben „nem kíván magánindítvánnyal élni”.
Budapest, 2012. november 22.
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság
Kommunikációs igazgatóság