Az IMF és Orbán

2012. július 18. 15:55

Pillanatnyilag tehát kezelni tudta a helyzetet Orbán és csapata, ám az ősz még ugyancsak bizonytalan.

2012. július 18. 15:55
Hörcher Ferenc
Mos Maiorum

„Orbán Viktor aktivitása, és nyilvánvalóan vitát provokáló szándékú bejelentése az új bankrendszer kiépítéséről, melynek felét szerinte magyar kézben lévő pénzintézetek fogják kitenni, arra utal, hogy a kormányzati kommunikáció fontosnak látta az elterelő hadműveletet. És félreértés ne essék: nem a külföldet kívánta vele provokálni a kormányfő és stábja (feltehetőleg leginkább Habony Árpád). Sokkal inkább a saját választóik megnyugtatására szolgált a bejelentés. Hogy érezzék, Orbán még a régi, aki nem ijed meg az épp idehaza tárgyaló IMF-küldöttségtől sem. És ezt a megnyugtató hatást akkor is bőven ki tudja váltani a bejelentés, ha a felvetésnek az ég-egy-adta világon semmilyen (pénzügy)politikai realitása sincs. A szavazóknak ugyanis a nemzeti elkötelezettség kinyilvánítása a fontos, s nem feltétlenül a közvetlen megvalósíthatóság. Ha nem sikerül elérni a célt, biztos lehet majd rá bűnbakot találni.

A Bank Centernél magukat odaláncoló tüntetők pedig – paradox módon - az ellenállás gyengeségét jelzik. A magyar választópolgárokat július közepén nem nagyon tudja megmozgatni a régóta rétestésztaként húzódó tárgyalások elindulása. Két kósza ellenálló nem sok vizet zavar. Legfeljebb azt jelzi, hogy a kormány e kérdésben is kettős présben van: a radikálisabb irányt vevő, parlamenten kívüli baloldal éppúgy anti-globalista, mint a szélsőjobbos Jobbik. Ám ez elvileg nem is olyan rossz pozíció a kormány számára – a centrális erőtér orbáni retorikájára emlékeztethet bennünket.

Pillanatnyilag tehát kezelni tudta a helyzetet Orbán és csapata. Erre utal az a tény is, hogy  minisztereit is nyaralni engedte a kormányfő. Ám az ősz még ugyancsak bizonytalan, s még nagyobb kérdés, hogy mivel is nyerhetné meg a közelgő választásokat a Fidesz. Az ellenfél hiánya eddig talán megnyugtató volt. De nyilvánvaló, hogy ősszel be kell indulnia Bajnai Gordon kampányának is (erre utalt Oszkó Péter blogbejegyzése is). S senki nem tudja, hogy milyen hatást tud kiváltani egy lendületes mozgalmi retorika – emlékezzünk a chartás összefogásra egykoron, s a millás tüntetésekre nem is olyan régen. S a nyugati politika jó része egyértelműen Orbán leváltására fogad – ezért feltehetőleg nem riad majd vissza a kormányfő ellenfelének aktív támogatásától sem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Soma
2012. július 18. 23:18
Valamelyik újság hozta öles betűkkel: Az IMF kérheti az ingatlanadót. Szerintem akármit. Aki egyszer bedugta oda a "fejét",azt odaláncolják . Kamatokkal.
huttinger
2012. július 18. 22:23
"""S a nyugati politika jó része egyértelműen Orbán leváltására fogad – ezért feltehetőleg nem riad majd vissza a kormányfő ellenfelének aktív támogatásától sem.”"""" Én azt mondanám inkább, hogy Orbán háta mögé nem fognak állni a saját néppárti politikusaik. Orbán eljátszotta a nemzetközi bizalmat. A pávatáncos beszédjének tökéletesen ugyan az a hatása, mint Gyurcsány őszödiének.
Autofocus
2012. július 18. 21:53
Aki vélt vagy színlelt megfelelési kényszerben van az nyilván nem tudja elképzelni hogy egy szuverén országnak vajon mi lehet a nemzeti érdeke egy ilyen szituációban. Nagyon helyesen semmilyen sajtótájékoztató nem volt még a tárgyalások állásáról, az ATV is kénytelen beérni azzal, hogy stopperórával várja a delegáció jövését-menését az NGM előtt. A kormányzati felelősség nélkül bekiabálók mindkét archetípusa aktív és virul a közéletben,és itt a mandin is, az is amelyik az első pillanattól pucsítana az IMF-nek meg az is aki mindenben cionista összeesküvést vizionál. A piacok valójában már rég beárazták a megegyezést, amitől az sem sokkal különbözik jobban, ha mégsem lesz, mert a kettő közt jelenleg nincs akkora különbség, mint egy évvel ezelőtt.
heep
2012. július 18. 20:57
" az új bankrendszer kiépítéséről, melynek felét szerinte magyar kézben lévő pénzintézetek fogják kitenni" Ez a kijelentése Orbánnak ugyanabba a sorba tartozik mint az egymillió új munkahely tíz év alatt, a két hét alatt rendet teszünk (bár ez mintha a Pintér mondta volna?). De hát mondott ő már olyat is, hogy ne azt figyeljék amit mond hanem azt amit tesz. Az IMF tárgyalásokat meg addig húzza amíg csak lehet. Egyrészt nincs azonnali szükségünk IMF hitelre. Másrészt egyre erősebb bennem a gyanú, hogy addig akar elkerülni mindenfajta kötelezettségvállalást amíg jövő év elején már az ő embere lesz az MNB elnöke. Akkor már azt MNB 36 milliárd eurós tartalékára is számíthat. Én nem tudom eldönteni, hogy mekkora az ideális nagyságú tartalék. De az érthetetlen, hogy már vagy három éve áll ekkora összeg az MNB párnája alatt (gondolom az EKB-nál ketyeg 1% körüli kamaton) miközben az ország 7%-on vesz fel évente néhány (2-3?) milliárd eurónyi hitelt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!