Zöldpolitikai nagyüzem van Magyarországon
A Budapesti Nyilatkozat megvalósítása talán az EU számára is jó alkalmat teremt, hogy újragondolja a zöld átállás programját.
Rossz minőségű termék nemcsak külföldi lehet, hanem magyar is.
„Kardeván Endre szerint az egyes multiláncokkal már csak azért is kesztyűs kézzel kell bánni, mert nélkülük az emberek már nem jutnának hozzá élelmiszerekhez. Látván azonban itthon a különböző láncok sokaságát, meg a boltok gyakoriságát, azt lehet mondani, hogy ha tényleg nem az államtitkár bátorságával van a baj, s valóban ezt gondolja, akkor nem ártana szert tennie tapasztalatokra.
Pesti szerint friss terméket inkább hazai termelőtől vagy kereskedőktől érdemes vásárolni, mert a multiktól sokszor bizonytalan eredetű, ezernél több kilométert is utazott árut lehet venni. Azonban ugyanez igaz a hazai láncokra is, amelyek fittyet hányva a magyar termelőkre, sokszor ugyancsak külföldről hozzák be az itthon is honos terményeket, akár idénykor is. A sor végére pedig tegyük oda azt is, hogy rossz minőségű termék nemcsak külföldi lehet, hanem magyar is. Ha pedig valami rossz, akkor mindegy, honnan származik.
A helyzet még ennél is bonyolultabb, és ma már mindenki a saját bőrén tapasztalja, hogy a fogyasztói társadalmak sajátja, hogy a fogyasztók húzzák a rövidebbet. Az előállított javakba vetett közbizalom megingott, mert a piac a tömeges átverésre épül. Ebben az állapotban az államok szerepe felértékelődik, hiszen polgárainak tömeges megkárosítása ellen a legszigorúbb eszközökkel kell fellépnie. Akár úgy, ahogyan Pesti Imre javasolja.”