Görög tragédia

2012. május 24. 15:15

Egyre valószínűbbnek látszik, hogy Görögország mint az európai kultúra bölcsője egyúttal az európai kultúra koporsója is lesz.

2012. május 24. 15:15
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

A görög tragédia valóságos oka az, hogy Hellász »rosszkor volt rossz helyen«. Alapvető jellemzői – akárcsak Portugáliát, Olaszországot és Spanyolországot is – alkalmassá tették, hogy a globális hatalmi rendszer pénzügyi csúcsfegyvereit kipróbálja. Arról van szó, hogy a válság első lépéseként a ma már a világ összes nemzeti jövedelmének a tíz–tizenötszörösét kitevő gigantikus spekulatív értékpapírtömeget egyszerűen »betolták« a kereskedelmi bankokba. Majd tudatosan keltett hisztériával és néhány nagybank »beáldozásával« azt a látszatot keltették, hogy a világ az összeomlás szélére került, mert – ezt azért elismerték – »felelőtlen« volt a hitelezés, és ezért vannak most nehéz helyzetben a bankok. Ám ebből arra az álságos következtetésre jutottak, hogy akkor ezután viszont most már senkinek nem adnak hitelt. Azoknak sem, akikről pontosan tudható, hogy »jó adósok«, így aztán, ha eddig nem volt válság, most aztán lesz, és a világ valóban összeomlik, hacsak…

Hacsak az államok nem adnak a bankoknak pénzt, hogy ne a sajátjukat kelljen kockára tenni. Az így megzsarolt államok pedig fizettek. Globális szinten összesen több mint tízezermilliárd dollárt, amiből a görög államra több mint százharmincmilliárd dollár jutott. A bankok »köszönték szépen« az így kapott ajándék pénzt, és ahelyett, hogy hiteleztek volna belőle, betették a biztonságos jegybankokba, ahol az ingyen pénz azóta is nekik kamatozik. A 2009-es súlyos megzuhanás ennek a csalárd és hazug stratégiának volt a következménye.

Egy év hatásszünet után azonban a globális pénzhatalmi rendszer a kezében lévő médiagépezet segítségével elkezdte terjeszteni/gerjeszteni a hisztériát az államok súlyos eladósodottságáról, és arról, hogy ez a lakossági »túlfogyasztás«, vagy – ahogyan ők nevezték –, a »fiskális alkoholizmus« a bajok fő oka, ezt pedig szerintük csak radikális megszorításokkal lehet kezelni. Vagyis az általuk okozott deficitet és adósságnövekedést azokkal a kiszolgáltatott társadalmi csoportokkal kívánták/kívánják megfizettetni, amelyek ezzel a kifosztottságuk legvégső fiziológiai határához érkeztek.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 104 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kalasnyikov
2012. május 25. 08:01
Kedves Bogár Laci barátom, kollégám....létezik még a görög antikvitáson tul egy másik világ is. Na persze nem az Óperencián innen. Csak néhányat emlitek..Brazilia, Kina, a Brics országok. Talán az ő kulturájukkal nagyobb rend lesz a világban.
antioxi
2012. május 24. 20:41
Henry Ford már 1921-ben megmondta, hogy kik a (pénzügyi- és egyéb-) bajok okozói. Azóta a helyzet csak romlott. Megoldást kellene már végre találni! Ajánlott irodalom: http://salqvist.uw.hu/Henry%20Ford%20-%20A%20nemzetkozi%20zsido.pdf
Tündér_Lala
2012. május 24. 20:32
Laci bácsi pontos. Tehát mi történt ? Az amerikai bankok bajba, bizalmi válságba kerültek (felelőtlen pénz és hitel politikájuk következtében). Ekkor az államhoz fordultak, hogy mentse ki őket. Az állam a kármentés érdekében felvett tehát a bankoktól egy horibilis összeget, amelyet odaadott a bankoknak és amely után az adófezetők kamatot fizetnek. (Nos hát erre mondanák, hogy ügyes.) Ugyenez a jelenség megismétlődött a világ sok államában. A különbség, hogy ezeket az államokat be lehet támadni (a túl magas adósságuk miatt). A kamatok mértéktelen emelésével elösször exponenciálisan nő az adósságuk (a megszorítások ellenére), a gazdasági teljesítményük stagnál, majd csökken, a spirál vége pedig a szegénység és nyomor esetleg a csód. A folyamat nyertesei pedig a bankok (a csőd esetén is megtérítik káraikat ( a csődközeli helyzetbe jutottak segélyének álcázva) az anyaországok adófizetőinek pénzéből. Lényegében a saját bankjaikat hízlalják (az extrém kamatterheken ugyanis semmit nem enyhítenek). Ha úgy tetszik mossák a pénzt. Ennek fejében ott olcsó marad a hitel és a gazdaság még működik. (A fizetőképes kereslet viszont a folyamat végére eltűnik és akkor ők is bajban lesznek. Ezzel azonban egyelőre senki nem foglalkozik.)
Németh György
2012. május 24. 19:57
Görögország gazdasági kudarca akár kilép az EU-ból, akár nem, a dominósor első eleme! Azután jön Spanyolország, Olaszország, és az eurót, lehet, hogy pillanatok alatt a szemétkosárba dobja az idő.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!