„Tanulságos - és vastag - könyvet hurcolok mostanában magammal, s olvasom, amint lehetőségem nyílik rá. A pompás profi amerikai újságíró, Tim Weiner az amerikai CIA történetét feldolgozó munkája a világpolitika és -történelem díszletei mögötti eseményekre kíváncsiak számára letehetetlenül izgalmas.
No nem azért, mert a magyar fordításban Hamvába holt örökség címet kapott kötet a végső nagy titkokat ismertetné, és mert lerántaná a leplet az elmúlt hatvan év minden fontos globális eseménye mögött állítólag ott rejtőző szervezet zsenialitásáról. Éppen ellenkezőleg: aprólékos kutatói munkával, többtízezer oldal dokumentumra és többszáz interjúra támaszkodva a szerző a világ alighanem leghíresebb kémszervezetének sokkoló kudarcait ismerteti meg velünk.
Weiner összegzése tanárosan szigorú: hiába költött évtizedeken át dollármilliárdokat a Szovjetunió titkainak megszerzésére, a CIA valójában soha nem volt tisztában a Kremlben zajló folyamatokkal. A hidegháború négy évtizede alatt mindössze tucatnyi, az amerikaiaknál önként jelentkező (és kivétel nélkül lebukott, kivégzett) magas szintű hírforrás információra alapozva próbálták értelmezni a nagy vetélytársnál zajló folyamatokat. Így nem csoda, hogy a világ legjobban felszerelt, legtöbb pénzével rendelkező titkos szervezet vezetőit váratlanul élte a Szovjetunió összeomlása.
Pedig lehet, hogy csak be kellett volna kapcsolniuk a tévét.”