Amit a CIA nem vett észre

2012. május 27. 09:51

Nem csoda, hogy a világ legjobban felszerelt, legtöbb pénzével rendelkező titkos szervezet vezetőit váratlanul élte a Szovjetunió összeomlása.

2012. május 27. 09:51
Ablonczy Bálint
Heti Válasz

„Tanulságos - és vastag - könyvet hurcolok mostanában magammal, s olvasom, amint lehetőségem nyílik rá. A pompás profi amerikai újságíró, Tim Weiner az amerikai CIA történetét feldolgozó munkája a világpolitika és -történelem díszletei mögötti eseményekre kíváncsiak számára letehetetlenül izgalmas.

No nem azért, mert a magyar fordításban Hamvába holt örökség címet kapott kötet a végső nagy titkokat ismertetné, és mert lerántaná a leplet az elmúlt hatvan év minden fontos globális eseménye mögött állítólag ott rejtőző szervezet zsenialitásáról. Éppen ellenkezőleg: aprólékos kutatói munkával, többtízezer oldal dokumentumra és többszáz interjúra támaszkodva a szerző a világ alighanem leghíresebb kémszervezetének sokkoló kudarcait ismerteti meg velünk.

Weiner összegzése tanárosan szigorú: hiába költött évtizedeken át dollármilliárdokat a Szovjetunió titkainak megszerzésére, a CIA valójában soha nem volt tisztában a Kremlben zajló folyamatokkal. A hidegháború négy évtizede alatt mindössze tucatnyi, az amerikaiaknál önként jelentkező (és kivétel nélkül lebukott, kivégzett) magas szintű hírforrás információra alapozva próbálták értelmezni a nagy vetélytársnál zajló folyamatokat. Így nem csoda, hogy a világ legjobban felszerelt, legtöbb pénzével rendelkező titkos szervezet vezetőit váratlanul élte a Szovjetunió összeomlása.

Pedig lehet, hogy csak be kellett volna kapcsolniuk a tévét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Netuddgi
2012. május 28. 10:28
Mert Matthias Rust mindennemű segítség nélkül találta meg a rést az akkor félcsatlós pozícióban lévő Finnország felől a radarrendszerren, és persze Nyugatnémetországban mindenki tudta, hogy mikor van a szovjet határvédelmi erők napja (pontos fordításban), meg az útvonalat is teljesen egyedül szervezte meg. Nem kedves Bálint, vagy te vagy rád nem jellemző módon felkészületlen, vagy valamit el akarsz hitetni velünk. Akkor még nem volt sem Google Earth, sem internet akkor és ott azt Rust nem tudta volna EGYEDÜL megcsinálni. Az 1986-87-es olajár zuhanás után a külföldi olajár bevételektől jelentősen függő SzU összeomlása már csak idő kérdése volt. És ezt a CIA pontosan TUDTA.
kulalak
2012. május 27. 22:23
Miért kellett volna tudnia a CIA-nek, hogy Matthias Rust berepül majd a SZU légterébe? Emlékszem, hogy mindenki fölkapta a fejét a hírre, de nem feltétlenül jutott ugyanarra a következtetésre. Sokan azt hitték, hogy a németektôl indult a lengyelek fölött és a hatalmas távolság ismeretében kacsának gondolták az egészet. Azt is mondta a srác, hogy azért szállt le a Vörös Téren, hogy a turisták szemtanúk legyenek, mert félt, hogy egyébként lelövik. Mire beért, addigra már kísérték a vadászgépek, de valóban késve és lassan reagált az egész rendszer. Nálunk ugye landolhat és fölszállhat (touch and go) úgy külföldi gép, hogy a miniszter nem is tud róla stb. Szóval mégegyszer kérdezem, mi köze van Rust repüléséhez a CIA tudatlanságának? Ki hiszi el, hogy egy professzionális szervezet tudósoknak vagy pláne újságíróknak mondja el a titkait? Vagy ezt 2001 szeptember 10-én nyomtatásba adták?
kerecsen
2012. május 27. 21:23
Az igazi baj nem az, hogy mit tudott a CIA és mit nem, hanem az,hogy Ablonczy Balázs a Heti Válasz vezető szerkesztője ezt egy Weiner (NDK turmixos elvtárs?:)) manipulált könyvéből kívánja megtudni? Ha Ablonczy ilyen naívan hülye, akkor milyen a szerkesztőség többi tagja?
trendo
2012. május 27. 20:41
Naivitás feltételezni, hogy egy hírszerző szolgálat elemzői döntik el a világ sorsát. Ez pont olyan, mint az a blődség, hogy nálunk még mindig a III/III. mozgatja a politika szálait. A végső vélemény kialakítása és a döntés mindig a politikai megrendelő kezében van, aki sokszor nem hallgat a saját hírszerzőire, mert mást súg az ösztöne. Sztálinnak is hiába jelentették több forrásból, hogy a németek meg fogják támadni őket, nem hitte el. Ugyanakkor a kubai rakétaválságot megoldó Kennedy csak azért tudott jól manőverezni, mert Hruscsov összes lapját ismerte egy átállt magasrangú orosz tiszt révén.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!