Az első elnöki beszéd

2012. március 29. 11:42

Népünk újra megalapította a szabadság politikai kultúráját.

2012. március 29. 11:42
Joachim Gauck
Szuverén

„Azért beszélek így, mert nem szeretnék csak az árnyoldalakról, a bűnökről és mulasztásokról szólni. Történelmünk azon részéről sem szabad megfeledkeznünk, amikor népünk újra megalapította a szabadság politikai kultúráját, és amely népünk megélt felelősségéről, békére való képességéről és szolidaritásáról szól. Ez nem jelent paradigmaváltást az emlékezés kultúrájában. Ez a paradigma kiegészítése. Arra biztat bennünket, ami a történelemben már többször sikerült: a kor minden kihívásának elfogadása és azok tőlünk telhető legjobb – még ha nem is ideális – módon való megoldása. Ez nagy bátorítást jelent számunkra a jövőben is.

Milyen legyen tehát az az ország, amelyre gyermekeink és unokáink azt mondják majd: a »mi országunk«? Azért legyen a »mi országunk«, mert a »mi országunk« ötvözi a társadalmi igazságosságot, részesedést és a felemelkedési lehetőségeket. Az idevezető utat nem a paternalista gondoskodó politika, hanem a jóléti állam jelenti, ami előre gondoskodik és feljogosít. Nem szabad eltűrnünk azt, hogy gyermekek ne bontakoztathassák ki tehetségüket, mert nincs esélyegyenlőség. Nem szabad eltűrnünk, hogy az embereknek az legyen a benyomásuk, már nem éri meg teljesíteniük, és még akkor sem emelkedhetnek fel, ha minden erejükkel igyekeznek. Nem szabad eltűrnünk, hogy az embereknek az legyen a benyomásuk, nem részei társadalmunknak, mert szegények vagy öregek, vagy fogyatékkal élnek.

A szabadság az igazságosság szükséges feltétele. Hiszen azt, amit az igazságosság – a társadalmi igazságosság is – jelent, és amit annak érdekében kell tennünk, hogy megközelítsük, nem írható elő paternalista módon, hanem intenzív demokratikus vitában kell megvitatnunk és tisztáznunk. És fordítva: az igazságosságra való törekvés elengedhetetlen a szabadság megőrzéséhez. Ha növekszik azoknak a száma, akik úgy érzik, az államuk nem gondolja komolyan az igazságos társadalmi rendért való kiállást, akkor csökken a demokráciába vetett bizalom. A »mi országunknak« tehát egy olyan országnak kell lennie, amely a kettőt összeköti: a szabadságot, mint az igazságosság feltételét, és az igazságosságot, mint annak a feltételét, hogy megélhetővé tegyük a szabadságot és az önmegvalósítást.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ouroboros
2012. március 29. 21:12
„Ö nem plagizált a szó klasszikus értelmében, mert megjelölte a forrást.” Plagizált a szó minden értelmében, és nem jelölt forrást. Az irodalomjegyzék nem forrásmegjelölés: a rendes hivatkozás (szövegközi, lábjegyzet vagy végjegyzet) az.
mandinerer
2012. március 29. 16:52
Elnökök jönnek, elnökök mennek. Igaze-e Pali papa?
Locassen
2012. március 29. 12:17
tényleg nagyon szép vegyesfelvágott a beszéd, a mi Palink egy ilyet felolvasni sem tudna, nem hogy megírni; de azért van benn pár elkeserítő passzus is: "Keveset foglalkoztunk azonban akkoriban saját történelmünkkel. A saját bűnök elfojtása, a náci rezsim áldozataival való együttérzés hiánya jellemezte a korszellemet. Csak a 68-as generáció változtatott ezen tartósan. Az én generációm a német történelem mélyfekete lyukával konfrontálódott – azzal az időszakkal, amikor szüleink generációja az önhittség, gyilkosság és háború bűnét követte el belső és külső szomszédaink ellen. A 68-as generáció érdeme volt, és az is marad: fáradságosan elnyert áldás volt, hogy új módon, másként és mélyebben lehetett emlékezni. A 68-asok lázadásának minden tévútja ellenére is bekerült a kollektív tudatba a történelmi bűn..." "A „mi országunkban” mindenki legyen otthon, aki itt él. Időközben már olyan államban élünk, ahol a teljesen természetes német nyelvű és keresztény hagyomány mellé beléptek olyan vallások is, mint az iszlám, valamint más nyelvek, más hagyományok és kultúrák is. Egy olyan államban élünk, amelyet egyre kevésbé lehet polgárai nemzeti hovatartozása alapján meghatározni, hanem inkább egy olyan, a polgárok egy politikai és etikai értékközösséghez való tartozása alapján határozható meg, ahol nem kizárólag a hosszú időn keresztül létrejött sorsközösség határozza meg a közösséget, hanem egyre inkább a különbözőek közösre, nevezetesen erre a mi európai államunkra való törekvése."
tevevanegypupu
2012. március 29. 12:15
O de dicso nep a nemet egyszerre..ket vilaghaboru, megszallasok, koncentracios taborok (vagy ha ugy tetszik munkataborok), NDK, EU-s vegtelenul igazsagos es reszrehajlas nelkuli poltika..Es egy liberalisok oromhujjogasa kozepette kinevezett allamelnok. Tul szep ez igy egyutt, es megis igaz.(:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!