Orbán Viktor: Én a gondolkodásban radikális, a politikában mértéktartó vagyok

2025. július 06. 12:47

A miniszterelnök a Mandiner műsorában adott interjúja nemcsak a saját politikai pályájának újraértelmezése volt, hanem gondolatébresztő szellemi eszmefuttatás is a kortárs politika dilemmáiról.

2025. július 06. 12:47
null

A Hotel Lentulai című műsor interjúalanya Orbán Viktor miniszterelnök volt, akit a műsorvezető a „történet eddigi legexkluzívabb vendégeként” köszöntött. 

A beszélgetés nem csupán politikai visszatekintés volt, hanem egyfajta szellemi kalandozás is a fiatalkori emlékektől a jelen társadalmi kihívásaiig. 

Az interjú első részének a legfontosabb gondolatai egy politikai filozófiát, egyéni fejlődéstörténetet és a magyar közélet szerkezetét egyszerre rajzolják meg.

Ezt is ajánljuk a témában

„Zabolátlan őserő” és a „radikális mérsékelt”

A beszélgetés kiindulópontja Kéri László és Bogár László visszaemlékezése volt a fiatal Orbán Viktorra. Bogár egy „zabolátlan őserőként” jellemezte őt, Kéri pedig tanítványai között emlegette a ’80-as évek végének liberális szellemi közegeiből ismert Fodor Gáborral és Deutsch Tamással együtt. 

Orbán ezt az értékelést kedvesnek nevezte, ugyanakkor helyesbített: 

valódi „őserő” helyett inkább „radikális szellemű mérsékeltként” határozza meg magát.

Elmondása szerint a gondolkodásban követi a magyar radikális hagyományt, például Ady vagy Csurka nyomdokain, ugyanakkor politikai cselekvésben mindig a mértéktartást tartja elsődlegesnek.

„Egy olyan nemzetnek, mint a magyar, még levegőt is csak radikálisan szabad vennie.”

Ez a mondat a miniszterelnök politikai gondolkodásának egyik sarokköveként szolgál. Úgy véli, az eseményeket a legutolsó következményekig végig kell gondolni, de a tettek szintjén visszafogottságra van szükség.

Nem varázsgömb, hanem végiggondolás

A beszélgetés során szóba került az a közkeletű vélekedés is, miszerint Orbán Viktor mintha előre látná a történéseket. Ezt azonban ő nem „varázsgömbként” írja le, 

hanem a mély, következetes gondolkodás eredményeként értékeli. 

A migráció példáját hozta fel, ahol – mint mondta – nem megjósolta az eseményeket, hanem megértette azok természetét. Ebben különös érdemeket tulajdonított feleségének is, aki a migrációs válság elején terepen szerzett tapasztalataira hivatkozva figyelmeztette férjét a valós kockázatokra.

Kormányzás, fáradhatatlanul

A 2009-es fotó kapcsán a beszélgetés visszatekintett a Fidesz kormányzásának kezdeteire is. Orbán kijelentette: „amit akkor vállaltunk, azt meg is csináltuk” – külön kiemelve a nemzeti kormányzás, az új alaptörvény és a gazdaság átalakításának kérdését. 

Ugyanakkor hozzátette: „semmi sincs a helyén”, utalva a folyamatos önkritikára és reformkésztetésre, ami szerinte a református gondolkodás velejárója.

A kormányzás iránti társadalmi „ráunásról” is szó esett. Orbán szerint természetes, hogy felmerülhet a választói kifáradás, de szerinte ezt nem szabad elfogadni. A politikát egy rögbihez hasonlította: „futás közben kell verekedni,” mivel az ellenfél állandóan támad, és ha valaki elkényelmesedik, akkor „leteperik”.

Kommunikációs forradalom és a politikai megértés válsága

Az interjú egyik legmélyebb gondolatsora a politikai kommunikáció változásáról szólt. Orbán három korszakot különböztetett meg:

  1. A szóbeliség kora – amikor fizikailag kellett jelen lenni a kommunikációhoz.
  2. A Gutenberg-galaxis – ahol az írott szöveg és annak értelmezése dominált.
  3. A képek kora – amelyben az információ vizuálisan, impressziók alapján jut el a közönséghez.

A miniszterelnök szerint a mai politikai közegben „a megértés helyét átvette a benyomás, az élmény, a hangulat.” Ez a tendencia szerinte árt a politikai gondolkodás mélységének, bár a kommunikáció gyorsaságának kedvezhet.

„Képekben kell elmagyarázni, hogy mit akarsz, mit gondolsz – de ez nem tesz jót a szakmánknak” – zárta gondolatát a kormányfő.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: képernyőfotó az interjúból

A beszélgetés teljesen hosszában itt nézhető meg:

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Türelem
2025. július 06. 17:00
tetszik, ahogyan a focirajongó Orbán a mandinert egy foci honlappá varázsolta - igaz, igazságtalan, hogy nem a magyar fociról írnak, engem a megyei első osztály küzdelmei is érdekelnének - , egyébként meg Orbán bukása az ország végleges bukását jelentené..Soros zsoldosai - mp, Dobrev, s társaik - visszafordíthatatlanul eltörölnék Közép-Európa térképéről Magyarországot, benne az itt élő valamennyi értékes népcsoport kultúrájával, vallásával, nyelvével, identitásával...Lévai Jenő, "Zsidósors Magyarországon" című nagyszerű könyvét az ellenzék, a zsoldos mp kormányra kerülésével majd újra lehet írni....Magyar sors a muszlim Magyarországon- s együttesen minden itt élő népcsoport sorsa - címmel újra lehet írni.......
steinamanger-2
2025. július 06. 14:49 Szerkesztve
15 év alatt az egész csőcselék bandádat multimilliárdossá tetted, a gyerekeitektől a kurváitokig, az ország és az EU adófizetőinek pénzéből. Ráadásul ez még a kisebbik gond, de 2 millió ember gondolkodását, normalitását is megmérgezted. Börtöntöltelék vagy leginkább.
templar62
2025. július 06. 14:39
Fortiter in re , suaviter in modo . ( Erős elvek , egyébként meg : " ahogy lehet " .)
neszteklipschik
2025. július 06. 12:57 Szerkesztve
"Egy olyan Magyarországon, ahol nem dr. Orbán Viktor a miniszterelnök, én már nem akarok élni." Gyerünk lippsik, tomboljatok! :-))))))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!