Kiegyezés kell a valutaalappal, a bankokkal és a jegybankkal

2011. december 13. 11:29

Egy év után 40 ezer fővel dolgoznak többen, az EU tagországaival összevetve mi léptünk a legnagyobbat, de még bőven van tennivaló.

2011. december 13. 11:29
Varga Mihály
Origo

Ez lesz a viharkabát éve, ahogy a miniszterelnök vasárnap fogalmazott?

Valóban, a külső feltételeket nem tudjuk garantálni, az nem rajtunk múlik, de a megújulásnak ez a szakasza befejeződik. Ezek a nagy átalakítások viszont részben azt a célt is szolgálták, hogy Magyarország elinduljon egy új növekedési pályán.

Ehhez képest a kérdés most inkább az, hogy lesz-e recesszió. Az OECD legalábbis ezt jósolja.

A magyar kormány sokkal konzervatívabban tervezett 2012-re, mint jó néhány nemzetközi szervezet, így az IMF is. Augusztusban úgy készítettük el a költségvetést, hogy másfél százalékos növekedéssel számoltunk 2012-re, miközben a szeptemberi IMF-jelentés még 1,7 százalékos bővüléssel kalkulált. Szeptember és november között azonban jelentős változás következett be a külső feltételekben, és nem tehetünk úgy, mintha ez nem történt volna meg.

Akkor lesz gazdasági visszaesés, vagy nem?

Ma sokkal reálisabb az, ami vasárnap a miniszterelnöki interjúban is elhangzott, hogy fél százalék körüli növekedést lehet prognosztizálni 2012-re.

Az IMF-fel milyen megállapodásra lő a kormány? (...)

Kettőn áll a vásár. Nekünk sem érdekünk, hogy olyan ajánlatot tegyünk, amit az IMF még tárgyalási alapnak sem tud tekinteni. És az IMF is érdekelt abban, hogy az egyik tagországával megállapodásra tudjon jutni, érdekelt a sikertörténetben. Magyarország az IMF szempontjából egyébként sikeres ország volt, fizetjük a törlesztéseket, a felvett hiteleket, nincs szükség átütemezésre. Az IMF-delegáció - saját tapasztalatom szerint - a helyzetértékelésben, a fiskális lépéseket tekintve teljesen egyetértett velünk. A magyar gazdaság 2011-ről 2012-re egy ezermilliárd forintos átcsoportosításra készül pontosan azért, hogy a hiány mértékét és az államadósság arányát csökkenteni tudja. A bankadó, a végtörlesztés és  a 2012-es hiány mértéke volt az, amiben árnyalatnyi eltérés volt, de a magyar kormány legfontosabb intézkedései az IMF által is követett gazdaságpolitikai irányokba esnek. Éppen ezért nem hiszem, hogy túlságosan nehéz lesz megállapodni velük.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 153 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarackos
2011. december 13. 16:25
Pista, inkább arról csicseregj hány száz milliárdba fáj nekünk ez a roppant hiteles kormány, 2 éve még képben voltál a számokkal! Ma meg úgy magyarázod a három betűset, ami a bukott harcotok eredménye, mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne. Gyanítom a mutert is így árulnád a piacon ha arról lenne szó...
saddlenode
2011. december 13. 15:44
nem lehetne ez az ember az NGM vezetője? (vagy inkább egy különválasztott Pénzügymin.-é)
Obulus
2011. december 13. 13:56
Ugyan, Mihály. Nem sül le a bőr a képedről?
Omega2010
2011. december 13. 13:41
L
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!