Orbán Viktor: Fél éve még senki nem akart hallani a békéről, ma pedig mindenki erről beszél (VIDEÓ)
Ez a magyar elnökség legnagyobb eredménye.
A The New York Times kritikus cikket közölt Magyarországról az új jegybanktörvény kapcsán – áll a Médianéző összeállításában.
Nicholas Kulish arról írt, hogy Simor András jegybank-elnök szerint az The New York Times Orbán-kormány új javaslata veszélyezteti a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét. A „kritikusok szerint” ez a lépés is beleillik a kormány hatalmat megszilárdító intézkedéseinek sorába, amellyel aláássák az ország számos intézményének függetlenségét. A cikkben idézték Simor András index.hu-nak adott interjúját, majd Orbán Viktort, aki szerint a központi bank és a PSZÁF összevonása csak egy „lehetőség”. A cikkben emlékeztettek arra, hogy Orbán Viktor is Simor András folyamatosan konfrontálódik. Kitértek arra is, hogy a Moody’s bóvli kategóriába minősítette le az országot, az ország pedig tárgyalásokat kezdeményezett az IMF-el és az EU-val.
Orbán Viktor korábbi miniszterelnök jelentős többséget szerzett a 2010-es választásokon. Azóta új alkotmányt fogadtatott el, átfogó változtatásokat hajtott végre az ország bírósági rendszerében és létrehozta a médiát felügyelő médiahatóságot. A kormány államosította a magánnyugdíjpénztári megtakarítások nagy részét, különadókat vezetett be és a bankokra hárította a devizahitelesek veszteségeit. A kormány intézkedései növekvő nemzetközi kritikát váltanak ki. A bankszövetséggel való megállapodás kapcsán Barcza György megjegyezte: az elmúlt 6 hónap eseményei alapján az a kormány taktikája, hogy először csapást mér a bankokra, aztán pedig tárgyalásokat kezdeményez velük. A bankok veszteségeket szenvedtek el, de arról nincs szó, hogy elhagynák az országot. A cikk végén idézték az Európai Központi Bank elnökének aggodalmait annak kapcsán, hogy a kormány nem egyeztetett a jegybanktörvény változtatásairól.