A profit nem cél, hanem mérőeszköz

2011. július 18. 12:58

Az üzleti világban tényleg nehéz objektívebb siker-mércét találni, mint a pénzt. Ez hasonló, mint a sportban a méterek, vagy másodpercek.

2011. július 18. 12:58
Bojár Gábor
FN.hu

„Egy kollégám bon mott-ja, még a nyolcvanas évek vége felé, szállóigévé vált cégünkben: Mi nem a pénzért dolgozunk, hanem a sikerért…. és a sikert pénzben mérjük.

Az üzleti világban tényleg nehéz objektívebb siker-mércét találni, mint a pénzt. Ez hasonló, mint a sportban a méterek, vagy másodpercek. És ahogy a sportban sem mindegy, hogyan érjük el a legjobb eredményt (az írott és a fair play íratlan szabályait is betartva, vagy pedig faultokkal, rúgásokkal, ha a bíró nem néz oda), úgy az üzleti életben sem mindegy, hogyan érjük el a profitot. Nem a bíró miatt, hanem a saját kedvünkért.

A pénzben mért sikernek azonban nem a profit az egyetlen, sőt talán nem is az elsődleges mérőszáma. Üzleti tankönyvek szerint a piaci részesedés hosszú távon perspektivikusabb mérőszám, mint a profit. Persze a piaci részesedés veszteséggel nem tartható fenn sokáig, ezért a profit és a piaci részesedés egészséges egyensúlyban való növelése lehet a pénzügyi cél.

De azt hiszem, a kérdés nem erre vonatkozott, hanem hogy lehet-e egy kapitalista cégnek más célja, mint pénzügyi, tehát a profit és a piaci részesedés növelése. Hiszem, hogy nemcsak lehet, de kell is, hogy legyen, mert ha nincs, akkor a legcsodásabb pénzügyi eredmények sem lehetnek tartósak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bmucsai
2011. július 18. 14:05
Természetesen mikrogazdasági szinten (egy vállalkozás esetén) igaza van a szakinak. Ugyanakkor a profit valaminek a rovására keletkezik. Az egész szempontjából ez a leegyszerűsítés káros lehet. A fa kivágása, eladása profit hozó tevékenység, ugyanakkor sokan problémáznak az őserdők pusztulása okán. A gát karban tartása csökkenti a profitot. (vörös iszap) Attól tartok, hogy a világgazdaság (gazdálkodó szervezetek össszességének gazdálkodása) nem ugyanazon törvényeknek engedelmeskedik, mint egy gazdálkodó szervezet. Ezért hibás általánosítás a profit mint egyedüli mutató alkalmazása a világgazdaság egészére.
drieno
2011. július 18. 13:53
mondjuk pont a bojár és a graphisoft kéne példa legyen arra, hogy magyarok is képesek nemzetközi sikerek elérésére jellemző az fn-re hogy pont arról nem beszélnek, hogy egy növekedő piacra léptek be egy piacképes termékkel, amelynek folyamatos fejlesztésével és kőkemény marketingjével vannak jelen a világpiacon nagy kérdés, hogy az építőipari recesszió a világpiacon eléri-e a tervezőprogramok gyártóit, fejlesztőit is, vagy sem ez a cikk pont semmitmondó a lényeget illetően
marko11
2011. július 18. 13:53
Feltéve, de meg nem engedve, hogy Bojárnak igaza van,akkor már csak egy "apróságról" kellene még említést tenni. Ti. hogy az üzleti élet nem azonos az ÉLETtel!
gentry
2011. július 18. 13:47
Imádom, mikor egy milliárdos arról értekezik, hogy igazából nem is a profitért magáért csinálja a dolgokat. Képmutató magatartásért azonnali vagyonelkobzásra ítélném...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!