Bin Laden és kora

2011. május 03. 10:04

Bin Ladent és az al-Kaidát nagy formátumú politikacsinálónak beállítani ugyanakkora hiba, mint Gavrilo Principet és a Fekete Kezet felelőssé tenni a világháborúért.

2011. május 03. 10:04

„A szinoptikus, áttekintő látásmód nem lehet a kárunkra Oszama bin Laden életének és halálának megítélésében. Ez ugyanis rögtön azt eredményezi, hogy a terroristavezért és a neki tulajdonított tevékenységet átértékeljük, és a kapott új érték bizony alacsonyabb lesz, mint azt a fősodrú médiumok és a mindenkor konformista megmondóemberek harsogják. Mert híres, emblematikus, ikonszerű, egyesek számára talán szuggesztív figura volt ő, de sokkal inkább tünete, jelensége, színfoltja egy korszaknak, mintsem meghatározója. A hasonlat persze több sebből vérzik, de Bin Ladent és az al-Kaidát nagy formátumú politikacsinálónak beállítani ugyanakkora hiba, mint Gavrilo Principet és a Fekete Kezet egyedül felelőssé tenni az első világháborúért.

A tényeknél maradva: az Egyesült Államokat nem a semmiből érte terrortámadás, annak kontextusa volt, mégpedig egy egyoldalú, az iszlám országokat hátrányosan érintő több évtizedes politika; Oszama bin Laden és szervezete a Szovjetunió elleni harc egyik mellékhadszínterén folytatott amerikai titkosszolgálati akcióból nőtt ki; 2001. szeptember 11-re válaszul Washington pedig nem a terrorizmus gyökereit igyekezett felszámolni, hanem a hetvenes–nyolcvanas években megfogalmazott geostratégiai céljai érdekében indított háborúkat Afganisztánban, majd Irakban, illetve másutt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. május 03. 15:50
Egy kölcsönzött vélemény az Obama/Oszama színjátékhoz, avagy mit üzen ez a vadnyugati történet: "Oké, Bin Laden halott, de a cikk olvasása után nincs kétségem afelöl, hogy Amerika is az. A szabadság és demokrácia Amerikájában Bin Ladent bíróság elé állították volna (milyen bizarr: a new yorki merénylők bíróság elé állnak...), és ennek minden feltétele adott volt azon az éjszakán, amikor Bin Ladent nyakon csípték. Ehhez képest az amcsiknak eszébe sem jutott ez a lehetőség: azért mentek oda, hogy megöljék (talán túl sokat tudott?). Ezzel egyrészt öngólt lőttek, mert a szélsőségesek szemében mártírrá vált, amit egy alapos bírósági procedúrával telán el lehetett volna kerülni. Másrészt a civilizált, jogvédő, alkotmányos és demokratikus álarc mögött megint felbukkant a primitív, műveletlen vadnyugati tehenészfiú, aki a Coltot lóbálva "igazságot tesz" a maga módján, a maga eszközeivel. Nem vagyok biztos abban, hogy vasárnap az amerikaiak tényleg győztek. És ami a legbizarabb ebben a cikkben: ezt a helyzetet nem egy önelégült texasi lúzer védelmezi, hanem a világias, demokrata new yorki újságíró. (És nincs egyedül!) Hányok ettől az Amerikától..." szonár hozzászólása a komment.hu-ról
celkereszt
2011. május 03. 11:47
Szégyen, hogy egy szövetséges ország vezető lapjától ennyire telik.
soelmo
2011. május 03. 10:13
De hiszen ez a politika lényege: a hatalom hazudja a legnagyobbat, hogy ne lehessen überelni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!