Nyílt levél Orbán Viktornak

2011. április 16. 16:46

Arra kérlek, fontold meg még egyszer azokat a véleményeket, melyek aggodalommal tekintenek az elfogadás előtt álló új Alkotmányra.

2011. április 16. 16:46

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kedves Viktor!

Arra kérlek, fontold meg még egyszer azokat a véleményeket, melyek aggodalommal tekintenek az elfogadás előtt álló új Alkotmányra.

Arra kérlek, hogy a mögötted állók erejében bízva olyan Alkotmány mellé állj, amely vagy bírja a józan gondolkodású ellenzéki pártok támogatását, vagy kiállja a népszavazás próbáját.

Több, mint egy éve nem veszek részt aktívan a politikai életben, azonban most olyan mérföldkőhöz érkeztünk, ahol szólnom kell. Együtt küzdöttünk a rendszerváltásért. Kezdetben a Bibó István Szakkollégium tagjaiként, majd az ebből kinőtt FIDESZ alapítóiként, az Ellenzéki Kerekasztal résztvevőiként, az első szabadon választott Országgyűlés képviselőiként azon dolgoztunk közösen, hogy a Magyar Köztársaságban létrejöjjön a demokrácia, a jogbiztonság, az esélyegyenlőség. A pártállammal szemben léptünk fel, amely elnyomó, igazságtalan és mélyen erkölcstelen volt.

Kedves Viktor!

Ez a múlt kötelez. Mi mindannyian azért vettünk részt a rendszerváltásban, hogy szívvel, ésszel, tisztességgel teremtsünk jobb életet Magyarországon. Mi valahányszor politikai döntést hozunk, ezzel a mércével kell, hogy mérjük tetteinket.

Közel egy éve, amikor megnyertétek a választásokat, számos eszmetársammal ellentétben én bizakodással tekintettem kormányzásotok elé. Történelmi lehetőséget kaptatok arra, hogy számos dolgot rendbe tegyetek az országban. Nektek adott volt a lehetőségetek a sérülések begyógyítására. Ehelyett súlyos csapásokat mértetek a jogállamra, tovább gyengítve a jogbiztonságot. A demokrácia a joguralom rendszere, nem pedig a népítéleté. Nem rúghatjátok fel a jogbiztonságot még akkor sem, ha a közvélemény vélt vagy valós többségének igazságérzetére hivatkoztok közben. Nem szabad visszamenőleges hatállyal törvényeket alkotni, a független intézmények hatáskörét és funkcióit, a sajtó szabadságát korlátozni. Ezek az intézmények, még ha időnként nehézségeket is okozhatnak a kormányzati akarat végrehajtásában, azért is vannak, hogy a kormányzás jobb minőségű legyen. A független intézmények kiiktatásának először ti fogjátok a káros következményeit megérezni.

Múltunk miatt is ügyeltem arra, hogy ne a sokakra jellemző zsigeri elutasító reflexek szerint ítéljem meg tevékenységeteket. Ezt most sem szeretném tenni, amikor másokkal közös művünkről, a ’89-es Alkotmányról van szó. Nem vitatom a mögötted és döntéseid mögött álló kétharmados többség legitimációját, de mindketten tudjuk: a kormánytöbbség nem alkotmányozó többség. Ha így tekint magára, azzal politikai bűnt követ el. Egy politikai bűnben fogant Alkotmány pedig azt az elemi feladatát, hogy összekösse a különböző világnézetű és felfogású magyarokat nem fogja betölteni, hanem intézményesen is szétszakítja az országot.

Te is tudod, hazugság az, hogy a mostani Alkotmány sztálini alkotmány lenne. A törvény nevén kívül, a jelenlegi Alkotmánynak, sem szellemében, sem tartalmában semmi köze sincs a ’49-es Alkotmányhoz. 1989-ben egy történelmileg kegyelmi pillanat adatott meg arra, hogy a kerekasztal-tárgyalásokon – mindkettőnk részvételével - megszülethessen a független, szabad és demokratikus Magyarország Alkotmánya. Az elmúlt több mint 20 évben rengeteg gond volt az országban, egy valami azonban biztosan kiállta az idők próbáját, ez pedig a ’89-es Alkotmány. Ti most ezt a konszenzusos, többpárti Alkotmányt akarjátok egy oktrojált, egypárti alkotmányra cserélni. Ezzel a lépéssel hadat üzentek a sokszínű, szabad és demokratikus Magyarországnak.

Az Alkotmánynak nem pusztán a betűje adja az erejét, hanem a mögötte álló politikai kultúra. Elfogadásának körülményei – emlékezz, hasonló elképzelések ellen milyen erővel tiltakoztunk az Ellenzéki Kerekasztal tagjaiként – olyan mély sebet ejtenek rajta, melyet begyógyítani nem lehet, örökké fel fog fakadni. Születése pillanatától ingatag lábon áll majd, hiszen egyetlen párt erőltette rá akaratát Magyarországra.

Kedves Viktor!

Te jelenleg minden magyar ember miniszterelnöke vagy. Nem csak azoknak tartozol felelősséggel, akik döntéseidet támogatják, hanem hivatalodból adódóan minden magyarért. Neked megvan a lehetőséged arra, hogy visszafordítsd ezt a folyamatot, melynek beláthatatlan következményei lesznek. Ha ebben a formában fogadjátok el a javaslatot, azzal véglegesen lemondtok arról, hogy az Alkotmány minden magyar állampolgár számára egy tiszteletet parancsoló, jogrendszerünket alapjaiban meghatározó dokumentum legyen. Az eddig szellemileg kettészakított ország olyan helyzetbe sodródhat, hogy a szétszakítottság immáron közjogi értelmet is kap. Ellenzéki támogatás vagy népszavazás elengedhetetlen ahhoz, hogy az új alaptörvény mindannyiunké legyen.

Arra kérlek, hogy állítsd meg az új Alkotmány elfogadásának folyamatát. Arra kérlek, adj időt magadnak, fontold meg az ellenérveket, teremts szélesebb egyetértést vagy írj ki népszavazást! Mert Magyarország megérdemel ennyit.

Budapest, 2011. április 16.

Barátsággal,

Fodor Gábor

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 165 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kordonbonto
2011. április 18. 07:28
Tisztelt szocibarát Fodor Gábor. Próbálják meg végre lenyelni ezt a békát még ha rágós is , hogy nem ön és a rengeteg adósságot felvevő szoclib neve szerepel majd az aláírásnál. Mi évtizedek óta nyeltük a belénk gyömöszölt undorító békákat. Most önök következnek. Jó étvágyat.
Akitlosz
2011. április 18. 05:51
Miért kell ilyen emberek véleményét idetenni a mandinerre? Ha annyira tudja a tutit álljon össze Kis Jánossal, Tölgyessy Péterrel, Bauer Tamással, Hack Péterrel, Demszky Gáborral, Kuncze Gáborral és a többiekkel, aztán akkor majd meglátja mennyire kíváncsi rá ez az ország és a népe! Vagy ez már megtörtént? Akkor miért gondolja, hogy egy 0,0000000000001%-os párt volt politikusaként ma még bármit is számít a véleménye? Megkapták az esélyt 1990-2010 között. Visszaéltek vele. A következő 20 évben talán csendbe kellene maradni. --- Ráadásul hazudik is. Magyarország az egyetlen volt kommunista ország, ahol még mindig a kommunista időkhöz köthető alkotmány van érvényben. Az 1949-es alkotmányt is és annak 1989-es módosítását is a kommunista parlament fogadta el. Az ellenzéki kerekasztal nevű társaságnak senkitől semmiféle felhatalmazása nem volt. Ráadásul az 1989-es alkotmányMÓDOSÍTÁS egy speciális történelmi helyzet terméke, amely azonban deklaráltan csak 2-3 év átmeneti időre készült, amíg még itt vannak az oroszok. Ugyan senki nem a XXI. századi Magyarország számára tervezte. Azért volt akkora egyetértés 1989-ben, mert az érdek, és a félelem összekovácsolta. A kommunisták féltek a forradalomtól viszont meg akarták tartani a hatalmuk és vagyonuk minél nagyobb részét, az ellenzéki kerekasztalosok meg féltek a kommunista hatalomtól - Kínában lőttek éppen akkoriban - viszont meg akarták szerezni a hatalom minél nagyobb részét. Az szdsz-nek és volt tagjainak semmiféle erkölcsi alapjuk nincs beleszólni Magyarország alkotmányába. Ha nem így gondolják lehet nyugodtan indulni a választásokon. Az a rendje-módja és nem az ilyen levelek írogatása. A nyílt levél különben sem a címzettnek szól soha. Csupán olcsó propagandafogás. Most sem jött be.
1120
2011. április 18. 00:51
"Több, mint egy éve nem veszek részt aktívan a politikai életben, azonban most olyan mérföldkőhöz érkeztünk, ahol szólnom kell..." Szóltál. Köszönjük. Érveid a szokásosak. Ezerszer megcáfolt hazugság valamennyi. Ennyi.
judit
2011. április 17. 19:49
Eljen Vona Gabor annak nincs multja!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!