Ajándék, mellyel meglepem

2011. április 25. 14:32

Nehéz lesz Orbán Viktort az 1989-es alkotmány ellenzői közé festeni, amikor minden képen az alkotmány kidolgozói között látjuk.

2011. április 25. 14:32
„A miniszterelnök előbb egy rövid választ írt régi barátjának és párttársának, Fodor Gábornak, amelyben korábban nem tapasztalt módon fogalmazta meg a Fidesz viszonyát a hatályos alkotmányhoz. »Hogy lehet az, hogy az 1989-es alkotmányt, amelyet mi együtt utasítottunk el, amelyet Te is elutasítottál, amelyet a Fidesz mindig is elvetett, most ilyen erővel veszed a védelmed alá? Bizonyára emlékszel, hogy az alkotmány átmeneti szabályait lefektető ellenzéki kerekasztal és a kommunisták közötti paktumot sosem írtuk alá.« – fogalmazott a miniszterelnök. Gondosan kidolgozott szöveg, kommunistákkal és paktummal, minden benne van, ami mából visszatekintve illeszkedik a képbe. Kétségtelenül látványos megerősítése az elmúlt időszak fideszes kommunikációjának, ám erejét csökkenti, hogy féligazságon (félhazugságon) alapul. A Fidesz – amúgy az SZDSZ-szel együtt – 1989 szeptemberében valóban nem írta alá a kerekasztal tárgyalásokat lezáró megállapodást, mert nem értett egyet azzal, amibe az MDF belement: hogy a köztársasági elnök személyéről még a parlamenti választás előtt döntsön az ország. A két liberális párt attól való félelmében, hogy egy ilyen helyzetben az MSZMP jelöltje, Pozsgay Imre lenne az új demokrácia első államfője, népszavazást kezdeményezett, amelyet – szoros csatában, közel hatezer szavazat különbséggel - meg is nyert. Az SZDSZ és a Fidesz azonban nem élt vétójogával a tárgyalások végén: nem a megállapodást és ezzel együtt az alkotmánymódosítást ellenezték, annak mindössze ezen – végül meghiúsult - pontját tartották teljességgel vállalhatatlannak.

Igaz, hogy a választói emlékezet a kommunikációs guruk szerint rövid, ám ezek a tények ma már egy kattintással elérhetők a világhálón, így nem is igazán értem ennek a beállításnak az értelmét. Nagyon nehéz lesz Orbán Viktort a rendszerváltás és az 1989-es alkotmány ellenzői közé festeni, amikor minden képen a rendszerváltók és az alkotmány kidolgozói között látjuk. Az új alaptörvény attól biztosan nem lesz erősebb, ha a miniszterelnök stábja a múltbeli álláspont kétes hitelességű átértelmezésére tesz szerintem felesleges és ártalmas kísérletet.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
states
2011. április 25. 22:20
Ezzel a hitvány és erkölcsi hulla baloldallal szemben szerintem is felesleges átértékelni a múltat, az elmúlt 100 évük úgy kerek egész, ahogy van. Sem hozzá tenni, sem elvenni nem kell belőle.
sanyi baba
2011. április 25. 21:06
Minden mocskos rohadt diktatúra úgy kezdődik hogy megváltoztatják a múltbéli történéseket...:-)
pascal
2011. április 25. 17:12
Függetlenül attól, hogy mit ígért vagy nem ígért a Fidesz a választások előtt, most igény is és lehetőség is volt az alkotmányozásra. Hát megtették. Az lehet, hogy nem pont ilyen gyerekre vágytunk, de azért nagyjából rendben van. Én is el tudnék egy kicsit erősebb részt képzelni a szabadság jogoknál és egy kicsit több korlátozást az államot illetően. Nem mellékesen a lehetőséget (a parlamenti kétharmadot) pont az MSzP-SzDSz páros teremtette meg a nyolc év kormányzásával. Ebben persze kiemelkedő szerepe volt a Gyurcsány-Kóka duónak. Ja és az MDF is tett ezért egy picit, személyessen a Dávid-Herényi páros. Szóval kár most jajveszékelni. Tisztességesen, hozzáértően kellett volna kormányozni. Egyébként pedig, hogy milyen az új alkotmány azt majd a sarkalatos törényekkel együtt lehet megítélni.
gross
2011. április 25. 16:51
Találtam még egy érdekes írást http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=287482 "A legfontosabb kérdés talán az alkotmány, illetve annak módosítása. Erről Orbán alig fél éve, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület rendezvényen beszélt és felidézte a hatályos alaptörvényt, mely szerint a rendszerváltáskor "az Országgyűlés, hazánk új alkotmányának az elfogadásáig", átmeneti időszakra fogadta el azt. Ebből szerinte az következik, hogy előbb-utóbb kell egy új alkotmány. Több más nyilatkozatában pedig úgy fogalmazott, hogy a mai magyar alkotmány egy "technokrata szabályhalmaz", amelyben nincs semmi, amit az ember tisztelhetne. " Annyi bizonyos, hogy a jobboldali körökben az alkotmánynak egyre kisebb becsülete volt (már rutinszerűen "sztálinistának" bélyegezték), Orbán utalt a változtatásra, illetve hogy és hogypont az alkotmányozó többség megakadályozásának szándéka volt a jelenlegi ellenzék (legalábbis az MSZP) legfőbb üzenete. Az igaz, hogy nem ezt tűzték ki a lobogóra, ami egy voksmaximalizáló politikai erő elfogadható taktikája lehetett - illetve hogy Navracsics még tagadta is, ami nem szép dolog.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!