Magyarország, nulladik év?

2011. március 28. 11:37

Most kéne elővenni a konzervatív eszünket és gyorsan végiggondolni, vajon mi árt többet az országnak?

2011. március 28. 11:37

„Az új alkotmány szükségessége mellett elhangzó érvek a leggyakrabban arról szólnak, hogy a jelenlegi egy eleve ideiglenesnek szánt szöveg, ami ráadásul az 1949-es sztálinista alkotmány módosításával jött létre.

Ezek az érvek azonban üresek. Annak, hogy a rendszerváltás korának politikusai mit gondoltak, mikor fognak tudni új alkotmányt csinálni, az alkotmány hatályára nézve semmi következménye nincsen. Az pedig, hogy ez az alkotmány az 1949-es örököse, az pontosan olyan, csak formálisan létező korlát, amiről a kormány és a parlament az elmúlt egy évben rendszeresen bizonyította: egyetlen képviselői indítvánnyal és egy országgyűlési szavazással felszámolható. Miért ne mondhatná ki egy jogszabály, hogy az alkotmány ezentúl 2011 per akárhányas, nem pedig 1949 per XX-as törvény? Miért ne rögzíthetné a parlament, hogy az új alkotmány jogfolytonosan követi az előzőt?

Magyarországon nem a nulladik évet éljük, nem egy fizikailag lerombolt haza zérusföldjén tekintgetünk széjjel a kényszerű újrakezdés reményével és rettenetével szemünkben. Arra, hogy Magyarország elboldogult a rendszerváltó alkotmánnyal, éppenséggel büszkék is lehetnénk, hiszen arról tanúskodik, hogy nem mindent rontottunk el teljesen 1989-90-ben. A polgárok ennek az alkotmánynak az alapjain zavarták el az előző kormányt és röpítették soha nem látott tömegben a mai kormánypártok képviselőit az országgyűlésbe - ez éppenséggel nem azt mutatja, hogy elvesztettük bizalmunkat az alkotmányban, hanem azt, hogy kiválóan tudunk élni az abban rögzített jogainkkal.

Most kéne elővenni a konzervatív eszünket és gyorsan végiggondolni, vajon mi árt többet az országnak? Az, ha jövendő korok jogtörténet-hallgatói érdekes szemináriumi dolgozatokat írhatnak arról, hogyan lett az új alkotmány mégis a régi értékeinek megőrzője? Vagy az, ha az új kezdetről szóló hangzatos, de végiggondolatlan jelszavak lelkesedésétől vezetve egy tökéletesen kiszámíthatatlan következményekkel járó pályára állítjuk a magyar alkotmányosságot?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
civilina
2011. március 28. 17:44
"...végre csinálnának valamit... ez csakis a romlásba visz." Eddig is sok mindent csináltak, különösen, ha az előző kormány munkájához viszonyítunk, de - úgy látszik - nem eleget! Véleményem szerint az uniós elnökség is rengeteg időt és energiát felemészt, igazságtalanok lennénk, ha erről nem vennénk tudomást. Lehet, hogy az elfogultság mondatja velem, de mintha a magyar elnökség iszonyú munkát végezne ott. Belátom, sokat jelentene az országnak, ha ezeket az energiákat elsősorban az ország javára puffogtatná el a kormány... egy szóval: minden összejött. Azt hiszem, az alkotmányozás elhúzása is ennek köszönhető, és ha véget ér az elnökség, sokak várakozásának eleget téve, valóban beindul az érdemi munka. Na, akkor lesz még cirkusz ebben a hazában!
MacPhisto
2011. március 28. 16:40
Igaza van.
atila68
2011. március 28. 15:25
"Nem egy fizikailag lerombolt haza zérusföldjén tekintgetünk széjjel a kényszerű újrakezdés reményével és rettenetével szemünkben." Nem? Biztos?
Ombudsmanyus
2011. március 28. 12:43
"Most kéne elővenni a konzervatív eszünket ..." Ja, gondolom azt amit a Magyar Narancsnál osztogattak Nádorinak is anno. Vagy akkor épp ő osztotta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!