Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Két dolgot szeretnék: egyfelől, hogy mindenkinek lehetősége legyen a munkára, másfelől, hogy munkából lehessen boldogulni.
„- A Széll Kálmán-tervet, melynek alcíme Összefogás az adósság ellen, ma délelőtt jelentették be Budapesten. Összefoglalná ezt röviden?
- Magyarország legnagyobb problémája az adósság. Ez igaz az államra, a vállalatokra és a családokra is. Ha összeadjuk az állam, a vállalatok és a családok adósságát, akkor egy egész éves nemzeti össztermékünk 130 százalékát kapjuk. Ez olyan, mintha ön vagy én tartósan kétszáz fölötti vérnyomáson élnénk. A kormány úgy döntött, hogy az államadósság elleni harcot állítja a középpontba, ennek érdekében fogadtunk el egy ambiciózus tervet. Csökkenteni akarjuk az állam, a vállalkozások és a családok adósságát. Ami az államadósság csökkentését illeti, mindenkinek munkalehetőséget kínálunk; ha többen dolgozunk, kevesebb embernek kell fizetnünk munkanélküli-segélyt, és miután többen dolgoznak, több érték is jön létre. Eltökéltségünk változatlan: mindenkinek lehetőséget akarunk biztosítani, hogy munkából tudjon megélni. Létrehoztunk egy olyan arányos adórendszert, amelyik kifejezetten ösztönzi a munkát, különösen támogatja azokat, akik munka mellett gyereket is nevelnek. A vállalkozások adósságának csökkentése érdekében szeretnénk olyan pénzügyi környezetet kialakítani, hogy a vállalkozások olcsóbban tudjanak hiteleket felvenni. A családok esetében dolgozunk azon, hogy megmentsük a nehéz helyzetbe került forint- és deviza-lakáshiteleseket; nem engedjük, hogy bárkit is az utcára tegyenek, és ez az áprilisig tartó moratórium után is így lesz. Lépéseket teszünk a rezsiköltségek befagyasztása érdekében. Nagy harc lesz, nagy cégekkel kell majd megküzdenünk, de készen állunk rá. A megszorítások politikája a Gyurcsány-korszakkal együtt megbukott. Az elmúlt nyolc évben hat megszorító csomag volt Magyarországon, most itt állunk nyakig eladósodva. Vállalniuk kell a felelősséget azoknak, akik ezt a helyzetet okozták.
- Lesz elszámoltatás?
- Az emberek egyértelmű igénye és követelése, hogy akik ilyen helyzetbe hozták az országot, azok vállalják tetteik következményeit. Annak érdekében, hogy az adósságot kezelni tudjuk, három dolgot kell tennünk. Egyrészt csökkenteni az államadósságot, másrészt azokat a területeket, melyek növelik az államadósságot, át kell szervezni - ilyen például a munkanélküliek ellátása vagy a gyógyszertámogatás rendszere -, végül támogatnunk kell a gazdasági növekedést. A Széll Kálmán-terv abban különbözik a megszorításoktól, hogy itt egyetlen olyan terület sincs, ahol a terület fejlesztésére fordított pénzek ne haladnák meg azokat az összegeket, melyeket az átszervezéssel meg tudunk takarítani. Végre úgy fog gazdálkodni a magyar kormány, a magyar állam, ahogy a családjukért felelősséget érző szülők szoktak gazdálkodni a család bevételével.
- Számokban hogyan fogalmazható meg az államadósság csökkentése?
- A 82 százalékos államadósságot 2014-re 65-70 százalék alá csökkentjük, az átszervezések eredményeként mintegy 300 ezerrel nő a munkát vállaló emberek száma. Elvi és erkölcsi kérdésnek tartom, hogy úgy szervezzük át az egyes területeket, hogy az emberek számára valóban tudjunk munkalehetőséget adni. Ott, ahol a gazdaság nem tud munkahelyet teremteni, tömeges közmunkát szervezünk, hogy minden ember munkából tudjon megélni. Két dolgot szeretnék: egyfelől, hogy mindenkinek lehetősége legyen a munkára, másfelől, hogy munkából lehessen boldogulni; az emberek keressenek eleget ahhoz, hogy fenn tudják tartani a család- jukat, és legyen értelme többet vállalni, többet dolgozni.”