Elllenszélben

2010. december 07. 08:43

Nem véletlenül egy nappal az uniós pénzügyminiszterek mai találkozója előtt került sor a leminősítésünkre, valamint Matolcsy György kedvezőtlen értékelésére a Financial Times friss rangsorában.

2010. december 07. 08:43

„Senki sem lepődött meg, amikor tegnap a Moody’s hitelminősítő lejjebb vitte hazánk besorolását, és kaptunk hozzá még egy negatív kilátást jelző fekete pontot is. A forint sem rogyott bele a lefokozásba: cirka egyszázalékos gyengüléssel vette tudomásul a döntést, amely azonban nehezen magyarázható. Egy minősítés általában egy adott ország adósságállományát, költségvetési hiányát és a várható gazdasági fejlődését értékeli. Nos, nálunk idén és jövőre is feleakkora lesz a hiány, mint az uniós átlag, Svédországon kívül pedig csak hazánkban mérséklődik az államadósság, sőt, még az Európai Bizottság előrejelzése szerint is három-négy százalékos gazdasági növekedés várható az előttünk álló két esztendőben. Mindezek ellenére a döntés érthető. Ha nem szorítottuk volna le a túlköltekezés mértékét, akkor azért kaptunk volna a fejünkre, ha viszont újabb megszorításokat vezettek volna be, akkor lehetett volna hivatkozni a gazdasági növekedés elmaradására.(...)

Erős ellenszélben kell ma kormányozni az ország hajóját: nem véletlenül egy nappal az uniós pénzügyminiszterek mai találkozója előtt került sor a leminősítésünkre, valamint Matolcsy György kedvezőtlen értékelésére a Financial Times friss rangsorában: a lap szerint a nemzetgazdasági miniszter bűne »a megszorítások elkerülése, valamint a válságadók bevezetése«. Értjük mi, hogy a hitelminősítők legfőbb ügyfelei a nálunk most kisebb profitra szert tehető bankok, valamint a válságadót fizető multinacionális nagyvállalatok. Kérdéses azonban, mennyi hitele maradt még a hitelminősítőknek. A válság előtt több ezer milliárd dollárnyi kétes vagy rossz fedezetű értékpapírnak adtak kiváló besorolást, korlátlan teret adva a spekulációnak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OmegaMale
2010. december 07. 11:58
Aki nem hülye az tudja, hogy a bankszektor a hitelezésben érdekelt. A hitelminősítők a hitelképességet minősítik és semmi mást. A hitelképesség nem csak a hitel felvételi és visszafizetési képességet jelenti, hanem a hitelfelvételi hajlandóságot is. Az ország pénzügyi státusza és kilátásai sem gazdasági, sem politikai értelemben min. fél éve nem változtak, csak a megítélés változik folyamatosan, ezért a hitelminősítők gazdasági értékelését tekinthetjük inkonzisztensnek és szubjektívnek. Nyilvánvaló volt, hogy ha nem akarunk hitelt felvenni, sőt adósságszolgálatot akarunk csökkenteni, úgy a hitelt nyújtó bankszektornak előbb vagy utóbb nemkívánatos ügyfelei leszünk, mert nem lehet velünk *jó* üzletet kötni, a bankszektor szemüvegén nézve, rövidtávú érdekek mentén. Nyilvánvaló volt, hogy nem kezelnek minket egyenrangú félként, a saját drágán kihitelezett hitelpénzüket többre tartják, mint a mi államkötvényeinket, mert így mi is alakítjuk a feltételeket, ez pedig valahol a maga kifacsart módján akár még versenyhelyzetnek tekinthető ( válság által kicakkozott, görög és egyéb uniós pukkancsokkal térfogatnövelt EUR vs. bármikor számonkérhető és szétrabolható ill. már részben szétrabolt állam szarrá adóztatható kis népének igérete ). Az is nyilvánvaló, hogy egy ország, aki nem akar hitelt felvenni és sikerül az adósságszolgálatát csökkentenie, az kicsusszan a nemzetközi uzsoráshálózat szorításából és nem lehet vele többé csúnyán beszélni... Ez a státusz megér némi erőfeszítést és kockázatot, nem?
sky.net
2010. december 07. 11:13
lehet hogy csak jelzi buxásgenya kaszt ... a rebellis bankadót elsőként bevezető multit adóztató magyarnak hogy te leszel ugyan az eu elnök ... de ne hidd hogy van hatalmad is, te csak egy nyomorult kifosztott kis közép európai gyarmat vagy .. a hatalom itt van nem próbálkozz mert mi minden nyilvánvaló eredményed ellenére is stb stb stb
gutman
2010. december 07. 09:25
Azért őszintén szólva,Matolcsy is egy bafasz módjára jelentette be ezt a nyugdíjas dolgot..."kiírja magát a közösségből,aki nem megy át az állami rendszerbe...stb" unszimpatikus volt baromira...nem értem,hogy miért nem lehet odafigyelni ilyesmire? Sokkal simábban is meg lehetett volna csinálni a kommunikációját az egésznek... (a célokkal 100%-ig egyetértek,csak a módjával nem,és ahogy tálalták a dolgokat)
Serio
2010. december 07. 09:16
Nem tudom feltűnt-e, hogy egy ballib rohadék sem visít a bíróságok függetlenségéért. Ez nagy baj. Mondhatni indikátor. A bíróságokkal, az igazságszolgáltatással baj van. Ideje szétcsapni ott is. Majd ha a Népszabiban vérbírót és koncepciós ítélkezést kiáltanak, akkor lesz csak igazság Magyarországon.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!