Ne politizálj, kormányozz!

2010. október 13. 09:47

Tudjuk, hogy a jobboldal kulturális standardja milyen ne legyen. Szőcs Géza eddigi megnyilatkozásai több szempontból sem érthetőek.

2010. október 13. 09:47

„Azt tudjuk, hogy a jobboldal kulturális standardja milyen ne legyen. Szőcs Géza államtitkár eddigi megnyilatkozásai ugyanis több szempontból sem érthetőek. Minden a kazahsztáni kiruccanással kezdődött, amely azzal a veszéllyel »kecsegtetett«, hogy a magát helyesen a nyugati kultúrkörhöz tartozónak és demokratikusnak vélő Magyarország a közép-keleti posztkommunista kánok felé fog orientálódni kulturális tekintetben. Ezt követte a Balassi Intézet körüli marakodás, amikor Szőcs levelet írt. Végül a közismerten jobbikos elköteleződésű Nemzeti Konzervatív Történetkutató Alapítvány - amely mögött a korábban az obskurus Optimum Intézetben való részvételéről és a Debreczeni Józseffel együtt való konferenciázásáról ismert Szakács Árpád áll - átkeresztelési javaslatának támogatása említhető meg, amely mondjuk a budapesti kampány kellős közepén nem jött éppen jól. A kulturális élet már-már diktálós, ellen-baloldali, központi átszabása helyett a finomhangolás és az okos kezdeményezés lehet az az út, amelyet viszont biztosan siker követ.

A mérsékelt szabadelvű Széll Kálmán vezette, kiegyezés utáni tizedik kabinet 1899 és 1903 között működött. Kormánya nehéz örökséget vett át a megelőző Bánffy-érától, azonban az ellenzékkel kötött paktum, a Béccsel folytatott sikeres gazdasági tárgyalások és az 1901-es választáson aratott kétharmados győzelem folytán később úgy emlegették e nyugalmas időszakot, mint a »széllcsend« korát. Hacsak nem történik semmi rendkívüli, és Orbán Viktor kormánya folytatja a sikersorozatot, valamint a közös, nemzeti ügyek mentén való kormányzást, akkor valami ehhez hasonló köszönthet ránk. Nem is volna baj. De fontoljuk meg azt, amit a veterán amerikai jobboldali aktivista,
Bob Tyrrell ír idén megjelent könyvében. A '67 óta dolgozó konzervatív lapszerkesztő-publicista szerint a Reagan és a két Bush által fémjelzett, összesen húsz éves jobboldali korszak (1980-1992 + 2000-2008) megmutatta, hogy a republikánusok többször és hosszabb időre tudják megszerezni a Fehér Házat és a Kongresszust, mint a '68-as csúcs után csökkenő támogatottságú demokraták. A liberális szellemiséget azonban évtizedek óta nem sikerült megtörni - mondja. »Amit tennünk kell - olvassuk a magyar viszonylatok között is megszívlelendő javaslatát - az nem az, hogy politikai párt legyünk, hanem hogy domináns politikai kultúrává váljunk. Arra vagyunk ugyanis hivatva, hogy azt tegyük jobbról, amit baloldalról egykor a New Deal: alapítsunk új rendet.«

A jobboldal előtt álló kettős feladat tehát a politika mint kormányzás megvalósítását és a kultúra mint a Széchenyi-féle »csinosodás« kitüntetett terepének meghódítását takarja. A pártok dialektikája mentén kifejtett »politizálás« helyett úgy hangozhat a móriczi jelszó mai, jobbközép átirata, hogy ne politizálj, kormányozz - és figyelj a kultúrára!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Shulc
2010. október 13. 12:39
Szőcs Gézáról meg csak annyit: egy államtitkár nem csinál nyarat. Jó látni, ahogy az egész magyar kulturális élet egy emberként fog össze ez ellen a délibábos , ősmagyarkodó, táltoshívő buta népréteg ellen. Csak így tovább, jobbklikk!
19820120
2010. október 13. 12:36
De most már jó volna az arcunkat a menetszélbe vágni és előre vágtatni.
kérdés
2010. október 13. 12:25
Szőcs esetén is fennállhat a mécs-jelenség. Így járhat mindenki, aki a politika vízén evezni kezd, majd kiszáll, hogy kipróbálja a vizenjárást is.
Shulc
2010. október 13. 12:19
Kibaszottul igaz ez a cikk. A sok hülye magyar még most is képtelen felfogni, hogy szánalmas halász-vadász gyűjtögetőktől származik, akiket úgy űztek-hajtottak végig Ázsián, de utoljára, amikor a veszélyt érezték, még mindenhol jól összelopták magukat, aztán idekeveredtek erre a szemétdombra. Glatz Ferenc nagyon jól leírja, hogy az őseink görbelábú, mocskos, szedett-vedett rablók voltak, akik ahol csak végigvonulták, rablás, lopás, gyilkosság járt a nyomukban. Sajnos a könyve új kiadásából már kihagyta ezeket az igaz mondatokat. Úgy látszik, a teljes igazságot már ő sem meri megírni. Hova jutottunk. Nekünk a polgári Európában van helyünk, tanuljátok már meg!!! Ott vár ránk a nagy szabadság, polgári értékrend, de főleg a jólét! Mindenki gazdag lesz, 2030-ra elérjük az EU színvonalát. Csak dolgozni kell, keményen! Na ez az ami a sok lusta magyarnak nem megy.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!