Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Legyen szűz, de legyen ügyes a szeretkezésben – körülbelül ezt követeli a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Bizottsággal karöltve Magyarországtól.
„Legyen szűz, de legyen ügyes a szeretkezésben – körülbelül ezt követeli a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Bizottsággal karöltve Magyarországtól. Mint a kormánnyal folytatott tárgyalások nyilvánvaló kudarca jelzi, ennek valóban nehéz eleget tenni. A két nemzetközi szervezet nyilatkozataikban leróják ugyan az udvariassági köröket (IMF: Magyarországon jelentős előrehaladást sikerült elérni a gazdasági helyzet javításában EU: üdvözöljük az új kormány elkötelezettségét a 3,8 százalékos költségvetési hiánycél elérése mellett), de jottányit sem engedtek kemény követeléseikből. Miközben határozottan ellenzik a bankadót, (IMF: »a pénzintézetek tervezett megadóztatása akadályozza a növekedést és a hitelnyújtást«, EU: »a befektetési kedv és a gazdasági növekedés érdemi visszaesését eredményezheti«) ragaszkodnak a szigorú deficitcélok betartásához. Strukturális reformokat követelnek, de ehhez nem adnak mozgásteret. Együttérzésüknek adnak hangot, amiért a magyar költségvetésben mind a bevételi (lefordítva: adóemelés) mind a kiadás oldalon (lefaragás) súlyos intézkedéseket kell hozni, de azért »még nagyobb erőfeszítéseket« várnak el a kormánytól, többek között sürgetik a veszteséges állami nagyvállalatok szanálását.
Ehhez képest mintha Matolcsy György egy másik tárgyaláson vett volna részt. A miniszter szombaton kiadott közleményében azt fejtegette, hogy az IMF/EU küldöttség »elismeréssel méltatta« a bankadó tervezett bevezetését, de még a költségvetési felügyelők kiküldését is. Ugyanakkor egy szóval sem említi, hogy a két szervezet nemcsak a bankadót és a költségvetési felügyeleti rendszer késedelmes bevezetését bírálta, hanem közvetve megerősítette: jobb, ha a kormány Simor Andrást, 8 milliós havi fizetésével együtt, békén hagyja. Nem szólt arról a miniszter, hogy tárgyalópartnerei bírálták a tömegközlekedés szerkezeti átalakításának halasztgatását, azt, hogy sem erről, sem más tervbe vett reformokról, így az egészségügy átalakításáról a magyar kormány nem tudott pontos felvilágosítást adni.”