„Orbán Viktor személyes szóvivője, Szijjártó Péter igazat adott Kósának abban, hogy az ország az államcsőd szélére jutott. De mondta azt is: nem lesz szükség megszorításokra, és mindjárt lesz adócsökkentés is. Nem kell gazdasági szakembernek lenni ahhoz, hogy felismerjük: a három állítás egyszerre nem lehet igaz.
Valóban. Rendkívül ellentmondóak a kormányzati kijelentések. Én úgy vélem: ha idén sikerül tartani a 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycélt, folytatható a Bajnai-kormány által megkezdett adóátcsoportosítás, esetleg adócsökkentés is lehet, de már csak jövőre. A munkát sújtó terhek enyhítése is körültekintést igényel: az szja csökkentésével a tb-járulékok mérséklésére nem marad lehetőség. A vállalati nyereségadó mai szintje már nem gátolja a magyar gazdaság versenyképességét, érdemes gondolkodni más adónemek csökkentéséről vagy eltörléséről. Ilyen például az iparűzési adó. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a hazai vállalkozások preferálásáról beszél. Mivel azonban az exportőreink többsége multinacionális cég, s a munkahelyteremtésben meg a költségvetési befizetésben is fontos a szerepük, a külföldi befektetőket itt kell tartani. A magyar gazdaság ezért nagyon függ a kormányzati kommunikációtól.
De lehetnek-e megszorítások?
Ha a kormány nem akarja rontani az ország befektetői megítélését, a feszesre tervezett büdzsén az idén már csak az egyes kiadási tételek átcsoportosításával lehet változtatni. Amit az egyik szektornak odaadnak, azt a másiktól veszik el. Ezért veszélyes politikai hazárdjáték, hogy Orbán Viktor azt állítja: kormánya az egész társadalmat képviseli.
És mi lesz az ígért gazdasági fellendítéssel? Hiszen az IMF nem engedi, hogy az Orbán-kormány „feltornássza” a hiánycélt, viszont Matolcsy a gazdaságélénkítő programját a hiánycél növeléséből származó többletre is építette.
Érdemi hatással ez csakis strukturális átalakításokkal lehetséges. Matolcsy György – legalábbis nyilatkozatai alapján – a gazdaság beindítását elsősorban az építőipar és a lakáspiac állami élénkítésével képzeli el. Végső soron a belső fogyasztás növelésével. Én ezt veszélyesnek tartom.”